Krameriovy ceny letos pojaty »federálně«

Mezi letošními nositeli Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku jsou mj. publicista a někdejší diplomat Jaroslav Bašta či zastřelený slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. V roce 100. výročí založení Československa získali ocenění žurnalisté čeští i slovenští, protože obě mediální scény, ač jsou samostatné, se vzájemně ovlivňují.

»Letos cenu pojmeme ‚federálně‘, patříme tak nějak k sobě,« řekl v úvodu slavnostního předávání v prostorách Slovenského domu v Praze ve čtvrtek 14. června předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný. Vladimír Skalský, ředitel Slovenského domu, vyzdvihl důležitost kritického myšlení v současném světě, zdůraznil nutnost vedení veřejné diskuse.

Komentáře »košaté osobnosti Jaroslava Bašty,« jak tohoto »revolucionáře, vězně, disidenta, stavaře, šachistu, archeologa, zpravodajce, velvyslance, spisovatele, publicistu, ministra…« přiblížil Jan Schneider, jsou provokativní a mají funkci zrcadla; Bašta, jenž pravidelně publikuje na serveru První zprávy, »výborně poukazuje na paralely doby«. Ocenění převzal »za vynikající analytickou žurnalistiku«.

[o]

Za Jána Kuciaka, který si ocenění nemohl převzít ze známých důvodů, poděkoval slovenský velvyslanec Peter Weiss. Pro vnímání žurnalistické poctivosti tohoto mladého novináře je podle Weisse důležité, že si obsahy svých článků vždy ověřoval. Kuciak získal ocenění in memoriam »za profesionální výkon novinářské práce, které dal nejvyšší oběť«.

Dalším oceněným je slovenský básník Jozef Leikert, sám zosobňující velké propojení mezi českou a slovenskou mediální scénou, také někdejší mluvčí a poradce prezidenta Rudolfa Schustera, první slovenský profesor kulturologie. Je novinářem a autorem literatury faktu (právě za ni jej porota ocenila), mj. významným odborníkem na 17. listopad 1939. Krameriovu cenu »za publicistiku v periodickém tisku« převzal i slovenský spisovatel a publicista Pavol Dinka, který hosty slavnostní události oslovil »Milá československá rodino«. »Když řeknete, co si myslíte, tak vás v médiích hlavního proudu roznesou na kopytech,« popsal svou profesionální zkušenost. Proto se cítí nejsvobodněji nyní, jako penzista.

Oceněna byla také česká dokumentární fotografka zaměřující se na humanistickou fotografii Dana Kyndrová a vydavatel, překladatel a publicista Alexander Tomský.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ

15. 6. 2018  (mh)