Železný věnoval oštěp do světové sbírky dědictví

Trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný ve čtvrtek navštívil výstavu IAAF Heritage – atletické dědictví, která probíhá v obchodním centru Nová Karolina v Ostravě a bude trvat až do 10. září. Výstava potrvá tři měsíce až do skončení Kontinentálního poháru, největší atletické akce, kterou může Česká republika uspořádat. Kontinentální pohár proběhne 8. – 9. září na Městském stadionu v Ostravě.

Jan Železný zapůjčil na výstavu IAAF Heritage svůj oštěp, kterým hodil 25. května 1996 v Jeně světový rekord 98,48 metru. »Velmi mě těší, že jsem mohl přispět do sbírky dědictví IAAF s vědomím, že podobná veřejná výstava, jako je nyní v Ostravě, se bude konat také v příštím roce při příležitosti světového šampionátu v Dauhá,« řekl Železný. »Doufám, že i mé přispění do sbírky oštěpem, kterým jsem hodil světový rekord v Jeně, bude motivovat sportovní fanoušky po další generace,« dodal Železný, který zvítězil ve Světovém poháru v roce 1992 výkonem 88,26 m.

[o]

Výstava obsahuje na dvě stovky artefaktů z historie atletiky, která sahá od starověkých olympijských her až po současnost. Spojují ji dohromady texty, fotografie i videa na ploše 260 metrů čtverečních. Část exhibice je zaměřena pak na historii a současnost Kontinentálního poháru. Mezi vystavené položky patří programy, plakáty, knihy, startovní čísla a dresy či jedna z trofejí Světového poháru IAAF. Exponáty pochází z archivů IAAF a také z osobních darů sportovců, včetně ambasadorů letošního Kontinentálního poháru IAAF.

Navštěvníci tak mohou na vlastní oči spatřit například starovní čísla české oštěpařky Barbory Špotákové nebo amerického dálkaře Mika Powella, ve kterých překonali světové rekordy a mnoho dalšího.

Kontinentální pohár s patrony

Kontinentální pohár je nejvyšší světovou soutěží v atletice, jakou může Česká republika uspořádat, a nejprestižnější týmovou soutěží v atletice na světě. Jedná se o týmovou soutěž atypického formátu. Koná se jednou za čtyři roky a proti sobě stojí výběry čtyř kontinentů: Evropy, Ameriky, Afriky a společný tým Asie a Oceánie. V každé disciplíně se představí dvě ženy a dva muži za každý tým.

Kontinentální pohár 2018 v Ostravě podporují čtyři zahraniční a čtyři čeští ambasadoři. Ambasadorem Evropy se stal bývalý světový rekordman v běhu na 110 m překážek Colin Jackson, americké atlety bude povzbuzovat autor nejdelšího dálkařského výkonu historie Mike Powell. Zbylé dva kontinenty si »rozdělily« dvě bývalé mistryně světa v běhu na 400 m překážek: výběr Austrálie a Oceánie povede Jana Pittmanová a ambasadorkou Afriky je Nezha Bidouaneová.

Českými patrony a zároveň patrony celoročního projektu pro školy a oddíly jsou dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, halový mistr světa v běhu na 400 m Pavel Maslák, stříbrný medailista z mistrovství Evropy ve skoku o tyči Jan Kudlička a juniorská mistryně světa ve výšce Michaela Hrubá.

Zahraniční ambasadoři se v září představí zároveň v aktivní roli kapitánů týmů jednotlivých světadílů.

(koz)

FOTO - ČAS

14. 7. 2018  (koz)