Případný dluh GP Brno uhradí stát

Případný schodek z motocyklové Grand Prix v Brně uhradí ministerstvo školství. Oznámila to brněnská radnice po jednání s ministerstvem.

Závody pořádá spolek vytvořený městem a krajem. Město dalo na letošní závody mistrovství světa silničních motocyklů 10 milionů, kraj 20 milionů a od ministerstva spolek žádal 70 milionů. Zatímco loni tuto částku ministerstvo dalo, nyní akci přiřklo jen 39 milionů. Po vyúčtování akce ministerstvo však očekávaný schodek uhradí. Podle brněnské radnice není žádný strop, který si ministerstvo dalo pro to, aby uhradilo případný schodek mezi uznatelnými příjmy a náklady. Akce se uskuteční od 3. do 5. srpna.

Přiřknutí 39 milionů organizátorům nicméně i tak komplikuje situaci. Spolek totiž musí promotérovi šampionátu, španělské společnosti Dorna, uhradit kolem 110 milionů za zalistovací poplatek a polovinu měl poslat už počátkem června, avšak neposlal. Zbytek má uhradit po závodech.

Loni skončila Velká cena zhruba se čtyřmilionovým přebytkem díky tomu, že kraj, město a ministerstvo daly 100 milionů. Na vstupenkách se vybralo kolem 72 milionů, náklady naopak dosáhly skoro 170 milionů. Akci navštívilo 194 000 lidí. Loni se však začaly později než letos prodávat vstupenky a závody už druhý rok po sobě zkomplikoval déšť.

V minulosti hrozilo, že se Grand Prix v Brně nebude jezdit. Její předešlý pořadatel Automotodrom Brno ji nechtěl pořádat kvůli ztrátovosti, kterou způsobuje vysoký zalistovací poplatek. V minulosti činil desítky milionů, nyní překročil hranici 100 milionů. Politici však chtěli Velkou cenu v Brně ponechat kvůli dobré reklamě a ekonomickému přínosu kolem 200 milionů korun. Proto vznikl spolek, který má závody pořádat pět let. Letos se pod jeho taktovkou pojede potřetí.

(ste)

17. 7. 2018  (ste)