Povedená advokátní úschova

Krajský soud ve Zlíně uložil bývalé zlínské advokátce Marcele Tobolové 7,5 roku vězení. Zároveň jí zakázal činnost v advokacii na sedm let.

Sedmačtyřicetiletá žena se podle obžaloby dopustila zpronevěry a podvodu se škodou 99 milionů korun. Tobolová, která byla před dvěma lety na vlastní žádost vyškrtnuta z České advokátní komory, se k většině skutků doznala. Hrozilo jí pět až deset let vězení. Rozsudek není pravomocný, Tobolová má k dispozici lhůtu pro případné odvolání.

Soud uznal ženu vinnou ze zpronevěry, za kterou jí uložil trest 5,5 roku vězení. Za podvod si poté má odsedět další dva roky. Podle obžaloby přijímala Tobolová od svých klientů a klientů realitní agentury mezi lety 2007 až 2013 v souvislosti s obchody s nemovitostmi peníze do advokátní úschovy. Následně si je bez jejich souhlasu přivlastňovala pro vlastní potřebu. Podstatnou část peněz dále půjčovala svému známému.

Ve spisu figurují desítky poškozených lidí a několik firem. Podle státního zástupce už Tobolová většinu způsobené škody uhradila. »Stále nevyplacena zůstává částka přesahující čtyři miliony korun,« uvedl Matoušek. Podle rozsudku musí Tobolová dluh uhradit.

V pondělí, kdy hlavní líčení začalo, Tobolová uvedla, že je jí celé situace líto a má kvůli ní psychické problémy. Podstoupila i léčbu závislosti na alkoholu. Klienty prý však nikdy neměla v úmyslu poškodit. Žena zároveň zažádala o konání dalších jednání v nepřítomnosti, čemuž předsedkyně senátu Iveta Šperlichová vyhověla.

(ng)

20. 7. 2018  (ng)