Na padající hvězdy na Jizerku

Muzeum Jizerských hor spolu s Českou astronomickou společností a Astronomickým ústavem AV ČR zvou 11. srpna na Jizerku, do Jizerské oblasti tmavé oblohy na rodinný program pro začátečníky i pokročilé.

»Kromě astronomie zde zažijete i doprovodný program. A Perseidy v noci určitě (pokud bude jasno). Vstup je zdarma. Z důvodu pořádání akce na Jizerce nebudeme letos pořádat veřejné pozorování Perseid z Radarové louky na hvězdárně v Ondřejově,« uvedl pro Haló noviny Pavel Suchan z Astronomického ústavu.

Jizerská oblast tmavé oblohy patří mezi nejlepší místa u nás, kde se dají meteorické roje i jiné úkazy na obloze pozorovat. Perseidy jsou viditelné již od 17. července a podle Suchana se i noc před maximem vyznačuje velkým množstvím meteorů. »Akce je v sobotu a v noci na neděli, aby byla přístupná i těm, kteří nemají právě dovolenou,« řekl Suchan.

[o]

Sobotní odpoledne vyplní přednášky o Slunci, o zajímavostech letní oblohy a od 20 hodin také o omylech v astronomii. Kromě toho zástupci ČAS a Muzea Jizerských hor připravili workshop o tom, jak vytvořit co nejlepší astronomické snímky za použití skromné techniky, nebo divadelní představení pro děti.

Jizerská oblast tmavé oblohy patří mezi několik málo lokalit, které v ČR nejsou zatížené nočním světlem z měst. Kromě tohoto pásu na pomezí ČR a Polska jsou podobná místa ještě v Beskydech a v okolí Manětína na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje. Pro pozorování Perseid se hodí místa s rozhledem na všechny strany, meteory se objevují náhodně po celé obloze.

Svůj název Perseidy mají od souhvězdí Perseus, z něhož při pozorování ze Země zdánlivě vylétají. Ve skutečnosti jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Částečky menší než zrnka písku vstupují do atmosféry rychlostí až 59 km/s a shoří dříve, než mohou dopadnout na povrch Země. Při průletu atmosférou se jasně rozzáří, takže vypadají jako »padající hvězdy«.

(zku)

9. 8. 2018  (zku)