Archeologové pátrají v Pohansku

Archeologové z Masarykovy univerzity dokončují další část průzkumu velkomoravského hradiště Pohansko. Nejzajímavějším letošním nálezem je studna z přelomu devátého a desátého století.

Ve studni archeologové našli opracované kameny se žlábky, které byly zřejmě původně součástí jiných staveb. »Studna se zbortila sama, zasypala se tím, co bylo v jejím okolí. Předpokládáme, že okolo studny byl z těchto kamenů vytvořený chodníček, aby při rozlévání vody lidé nešlapali v blátě,« uvedl vedoucí průzkumu Petr Dresler, s tím, že jde o první kameny svého druhu nalezené na Pohansku.

Archeologové pokračují v hledání obydlí muže, pravděpodobně velmože, který byl pohřbený v nedalekém kostele. Při letošním výzkumu našli například medvědí zub, který dokazuje, že obyvatelé těchto míst medvědy lovili. Stejně tak našli pozůstatky divočáků a bobrů. »Našli jsme také šipky k šípům, kroužky z kroužkových košil, ženské ozdobné korálky, tyglíky na tavení kovů nebo parohový hrací kámen na deskové hry. Je vidět, že jde o prostor, kde žila elita,« podotkl archeolog Jiří Macháček z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, který na průzkum dohlíží.

[o]

Univerzitní vědci místo prohledávají od roku 1958. Velkou pozornost si vysloužilo už krátce po začátku prací, kdy zde byl objeven velkomoravský kostel a řada hrobů s bohatými nálezy šperků, drahých kovů, mečů či ostruh. Odborníci zde postupně odkryli i velmožský dvorec a například v roce 2007 zde byl objeven druhý kostel a kolem něj hroby s předměty, které jsou dokladem existence křesťanské víry.

Zajímavostí je hrob muže pohřbeného v rotundě, která patří k nejstarším křesťanským svatyním na území České republiky.

Pohansko patřilo společně s hradištěm Valy v Mikulčicích u Hodonína, Starým Městem u Uherského Hradiště a hradištěm svatého Hyppolita ve Znojmě k nejvýznamnějším centrům Velké Moravy.

(ste)

10. 8. 2018  (ste)