Cestujících v autobusech dál ubývá

Cestujících v linkové autobusové dopravě v České republice dlouhodobě ubývá. Loni využilo autobusy 298 milionů lidí, což je nejméně za posledních 15 let. Cestující stále častěji přesedají do aut a vlaků.

Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Úbytek počtu cestujících v pravidelné autobusové dopravě pokračuje i letos, v prvním čtvrtletí v ní cestovalo 75,9 mil. lidí, meziročně o 3,5 mil. méně.

Každoroční pokles autobusové přepravy nemá podle tajemníka Česmad Bohemia Vojtěcha Hromíře na linkové dopravce zatím výraznější dopady, protože většina z nich prokazuje svou případnou ztrátu krajům, které si linky objednaly. Kraje tyto ztráty následně dorovnávají. »Někteří ovšem mají smlouvu s krajem postavenou na vlastním podnikatelském riziku a obsazenosti spojů a tam už to určitý problém je,« uvedl.

Žádný obecný plán na zastavení poklesu autobusové přepravy však zatím není. Hlavní zodpovědnost za stabilizaci autobusové dopravy by podle dopravců měli nést organizátoři dopravy a přizpůsobit ji hlavním skupinám cestujícím. V této souvislosti dopravci zmínili i plánování autobusů s vlaky, které by podle nich měly na sebe navazovat, a ne si přímo konkurovat, jak se to nyní na některých trasách děje.

Pokles by podle dopravců mohly zastavit také 75procentní slevy na jízdném pro děti, studenty a seniory od 1. září. »Mohly by celkově posílit využívání veřejné dopravy a odvrátit některé cestující od individuálního motorismu,« uvedl Hromíř.

Oproti předchozím rokům naopak roste nepravidelná autobusová přeprava. Loni cestovalo charterovými linkami přes 31 mil. lidí, meziročně o 2,5 mil. více.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Haló noviny/Jiří ZIKMUND

22. 8. 2018  (ici)