Počasí zvýšilo návštěvnost kempům

Teplé počasí letos svědčilo kempům, návštěvníků v kempech v prvním čtvrtletí přibylo meziročně o 36 procent a ve 2. čtvrtletí o 22 %, informoval Český statistický úřad.

Celkově přitom návštěvnost všech tuzemských ubytovacích zařízení - hotelů, penzionů, chat a kempů - letos stoupla oproti loňsku v 1. čtvrtletí jen o 11,4 % a ve 2. o 4,6 %.

»Výraznější je tento rozdíl ve srovnání s rokem 2012, kdy v kempech přespalo v rámci prvního pololetí 151 000 hostů. Letos návštěvnost kempů dostoupala už na 274 000 lidí,« uvedl Pavel Vančura z oddělení cestovního ruchu ČSÚ.

Za celý loňský rok se v kempech ubytovalo 1,2 miliónu lidí. Sezóna kempů přitom bývá nejsilnější ve 3. čtvrtletí. Loni v něm počet osob přenocujících v kempech překročil 960 000 tisíc.

Podle dlouhodobých statistik se lidé zdrží v kempech průměrně 2,5 noci, resp. 3,5 dne. Počet kempů se takřka nemění, drží se kolem 515. Nejvíc kempů je v Jihočeském kraji - 131.

Loni zamířilo do kempů asi šest procent z celkového počtu hostů tuzemských ubytovacích zařízeních. Nejvíce lidí se ubytovává v hotelech. Z 20 milionů hostů za celý loňský rok se jich přes 14 mil. ubytovalo v hotelech, zhruba 2,1 mil. v penzionech a 1,2 mil. v kempech. Zbytek hostů připadl na jiná zařízení.

Tuzemští návštěvníci kempů jsou stále náročnější na kvalitu služeb, častěji také přijíždí s karavany a obytnými auty. Kempy se tomu snaží vyjít vstříc rozšiřováním služeb a zvyšováním komfortu. Vyplynulo to z nedávné ankety mezi provozovateli kempů. Chatky a bungalovy jsou ve většině kempů obsazeny i rok dopředu. Zatímco před lety se Češi spokojili s koupáním v rybníku a posezením u ohně, dnes vyhledávají další vyžití a sportovní aktivity, neobejdou se ani bez wi-fi.

(ici)

27. 8. 2018  (ici)