První japonská pilotka stíhačky

Šestadvacetiletá Misa Macušimová nastupuje do služby jako první japonská pilotka stíhačky poté, co dokončila výcvik, aby mohla létat na letounech F-15.

»Jako první pilotka stíhačky otevírám cestu pro všechny ostatní,« řekla novinářům Macušimová, kterou citoval zpravodajský server BBC News. Japonské letectvo začalo rekrutovat ženy v roce 1993, ovšem vyloučeny byly z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů. Tento poslední zákaz letectvo zrušilo až koncem roku 2015. Absolventka japonské Národní akademie obrany prohlásila: »Budu nadále tvrdě pracovat, abych plnila svou povinnost - nejen pro sebe, ale i pro všechny ženy, které se touto cestou vydají v budoucnosti.«

V současnosti podstupují výcvik na pilotky stíhaček tři další ženy. Stíhačky F-15J, do jejichž kokpitů usednou, jsou dvoumotorové letouny určené ke vzdušným soubojům s dalšími letadly. Mohou dosáhnout rychlosti až Mach 2,5, tedy dvou a půl násobku rychlosti zvuku, což představuje zhruba 3000 kilometrů v hodině. Japonsko se v loňském roce propadlo ze 111. na 114. příčku celosvětového žebříčku genderové rovnoprávnosti podle údajů Světového ekonomického fóra.

(čtk)

27. 8. 2018  (čtk)