Slovensko: větší firmy budou muset zaměstnancům přispívat na rekreaci

Slovensko připravuje pro větší zaměstnavatele zavedení povinnosti přispívat pracovníkům na rekreaci. Po schůzce se zástupci zaměstnavatelů a hoteliérů řekl předseda slovenské sněmovny a vládní Slovenské národní strany Andrej Danko.

Opatření by mělo spolu s dříve ohlášeným snížením sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na ubytovací služby podpořit slovenský cestovní ruch, který má na výkonu ekonomiky země jen malý podíl.

Na takzvanou rekreační poukázku v hodnotě maximálně 500 eur (12 870 Kč) by měli mít od příštího roku nárok pracovníci u těch zaměstnavatelů, kteří mají alespoň 50 zaměstnanců. Z uvedené hodnoty poukázky firma podle předlohy zaplatí 55 procent, na zbytek přispěje pracovník. Částka by nepodléhala dani z příjmů ani povinným odvodům.

»Každý zaměstnanec bude mít možnost mít poukaz, který v první etapě bude možné použít na území Slovenské republiky. Mým snem je, abychom měli rekreační síť jako mají Rakušané,« řekl Danko. Dodal, že nárok na rekreační poukázky, které se stanou obdobou již dlouhou dobu používaných stravenek, získají také vojáci či policisté.

Danko také řekl, že příspěvek na rekreaci bude podle odhadu moci získat 60 % z více než dvou milionů pracovníků na Slovensku. Řekl také, že opatření již získalo podporu celé tříčlenné koalice.

Zavedení rekreačních poukázek do praxe podpořili Marek Harbuľák, šéf Svazu cestovního ruchu Slovenska, i Vladimír Soták, předseda sdružení firem, které zaměstnávají více než 500 pracovníků. Počet ubytovaných hostů na Slovensku loni podle Harbuľáka sice dosáhl nového rekordu, ještě vyššího růstu počtu turistů než Slovensko ale dosáhlo 20 evropských zemí.

(ici)

29. 8. 2018  (ici)