Pravice Argentinu zadlužuje u MMF

Argentinská vláda požádala Mezinárodní měnový fond (MMF) o dřívější uvolnění peněz ze záložního úvěru 50 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), který fond schválil zemi v červnu. Oznámil to pravicový argentinský prezident Mauricio Macri.

Argentinská měna klesla od počátku letošního roku o 42 procent. Investoři se obávají, že kvůli vysoké inflaci, slabé ekonomice a výprodejům na globálních rozvíjejících se trzích by Argentina mohla mít příští rok problémy se splněním svých dluhových závazků.

Macri uvedl, že vláda se dohodla s MMF na dřívějším vyplacení všech potřebných financí, aby tak mohla garantovat, že v příštím roce bude mít dostatek finančních prostředků na splnění svých závazků. Cílem tohoto rozhodnutí je uklidnění investorů.

Na základě původní dohody fond po schválení úvěru okamžitě uvolnil zemi 15 mld. USD. Polovina této částky byla použita pro podporu rozpočtu. Zbývajících 35 mld. USD má mít vláda k dispozici po dobu tří let jako zálohu a další případné uvolnění těchto peněz má záviset na pravidelných čtvrtletních kontrolách ze strany MMF.

Argentinská centrální banka v úterý v rámci dvou aukcí zaměřených na stabilizaci pesa prodala ze svých rezerv 200 mil. USD (4,4 mld. Kč). Peso i tak oslabilo na rekordní minimum 31,50 za dolar. Od počátku letošního roku centrální banka ve snaze stabilizovat měnu na devizovém trhu prodala již 12,88 mld. USD.

Argentinu v posledních letech sužuje vysoká inflace, která by letos mohla dosáhnout až 25 %.

Žádost o poskytnutí úvěru od MMF v zemi vyvolala vlnu nevole a řadu protestů. Většina Argentinců viní měnový fond z toho, že jeho úsporná opatření způsobila nejhorší ekonomickou krizi v zemi v roce 2001 a dohnala zemi ke státnímu bankrotu.

(ici)

30. 8. 2018  (ici)