Třinec je statutárním městem

Třinec na Frýdecko-Místecku, kde žije téměř 36 000 obyvatel, se stal statutárním městem. Z městského úřadu je nyní magistrát, úředníci dostali nová razítka, měnila se i hlavička oficiálních dokumentů.

Město se na změnu připravovalo od okamžiku, kdy prezident Miloš Zeman koncem července podepsal příslušnou novelu zákona o obcích, kterou loni v prosinci ve Sněmovně předložilo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Zákonná norma, která 16. srpna vyšla ve Sbírce zákonů, nabyla účinnosti. Předkladatelé novely Třinec charakterizovali jako jedno z regionálních center Moravskoslezského kraje. Kdyby se Třinec statutárním městem nestal, mohl by ztratit dlouhodobě budovanou prestiž, argumentovali předkladatelé v návrhu. Společně s obyvateli chce magistrát zařazení mezi statutární města oslavit 16. září.

V České republice je kromě Třince 26 dalších statutárních měst včetně Prahy. V Moravskoslezském kraji jich je nyní i s Třincem šest. Statutárními městy jsou Brno, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Jihlava, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Ústí nad Labem a Zlín. Mezi statutární města bývá počítána i Praha, její postavení však upravuje zvláštní zákon.

(cik)

31. 8. 2018  (cik)