Temelín se po dvou měsících znovu vrátil na plný výkon

Druhý blok jaderné elektrárny Temelín se po dvouměsíční odstávce spojené s výměnou třetiny jaderného paliva dostal dnes odpoledne znovu na plný výkon. Dodávky elektřiny z tohoto bloku byly obnoveny v noci na čtvrtek, následovaly kontroly paliva při osmdesátiprocentním výkonu reaktoru. V provozu je i první temelínský blok. Jihočeská elektrárna tak pracuje naplno a kryje pětinu české spotřeby, sdělil ČTK její mluvčí Marek Sviták.

U druhého bloku ještě neskončila závěrečná část kontrol. "Jsou zaměřeny na palivo a kalibraci měřicích systémů. Vedle toho se sleduje chování dalšího zařízení v jaderné a nejaderné části, včetně turbíny," uvedl mluvčí elektrárny.

Druhý blok Temelína energetici podle plánu odstavili 29. června, stál 61 dnů. Kromě výměny části paliva za čerstvé zkontrolovali bezpečnostní systémy a uskutečnili na zařízení několik desítek modernizací. V noci na čtvrtek blok připojili při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Při následné kontrole paliva temelínští fyzici ověřovali například rozložení výkonu reaktoru. Po skončení kontrol zvyšovali operátoři výkon reaktoru velmi pozvolna. Tempo růstu výkonu bylo necelé jedno procento za hodinu, uvedl Sviták.

Elektrárna Temelín vyrobila od začátku roku 9,4 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Za sebou už má obě letošní odstávky bloků spojené s výměnou části paliva, podle Svitáka byly proti plánu v součtu kratší o pět dní.

V druhé české Jaderné elektrárně Dukovany, která má čtyři bloky, se zatím letos uskutečnily dvě plánované odstávky spojené s obměnou paliva, třetí začala v pátek.

(čtk)

2. 9. 2018  (čtk)