Drahám přibyli cestující i zboží, avšak zisk klesl na polovinu

Českých drahám v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 mil. Kč méně. Vliv mělo krátkodobé oslabení koruny vůči euru a vyšší náklady na provoz. Tržby skupiny se přitom zvýšily meziročně zhruba o 618 mil. na 17,35 miliardy Kč.

Státní podnik to uvedl v tiskové zprávě. Na meziročním snížení zisku se podílela především osobní doprava. Ta i přes růst tržeb z prodeje jízdného zakončila pololetí ve ztrátě 388 mil. Kč. Hlavním důvodem byly výkyvy kurzu koruny vůči euru a růst cen elektřiny a paliva, čímž se zvýšily náklady na provoz vlaků. Dráhy přepravily v prvním pololetí o 2,5 mil. cestujících více, než za stejné období loni. Celkem cestovalo v prvních šesti měsících vlaky státního dopravě 89,4 mil. lidí.

»Díky jiným podnikatelským aktivitám se nicméně tento propad podařilo v rámci hospodaření mateřské společnosti eliminovat,« uvedl člen představenstva ČD Martin Bělčík.

Zisk 350 mil. Kč vykázala dceřiná společnost ČD Cargo, podnikající v nákladní dopravě. Tržby z nákladní dopravy rostly především díky vyššímu objemu přeprav o 1,3 mil. tun. Celkem firma převezla 33,5 mil. tun zboží.

Růst nákladní dopravce zaznamenal téměř ve všech komoditách, převážel především hnědé a černé uhlí, železo, kalamitní dřevo a stavebniny. K zisku nákladní přepravy přispěl také zahraniční provoz. Společnost začala působit v Rakousku, pozitivně také podle firmy přispívají aktivity dopravce v Polsku a dalších zemích.

Celá skupina Českých drah, kam patří například i Výzkumný ústav železniční nebo poskytovatel datových služeb ČD Telematika, zaměstnávala na konci pololetí zhruba 23 400 lidí.

(ici)

3. 9. 2018  (ici)