Svévole soudu evokuje časy barmské junty

Dva reportéři agentury Reuters byli včera v Barmě odsouzeni k sedmi letům vězení za neoprávněné držení tajných státních dokumentů.

Oba muži trvají na své nevině a tvrdí, že jim dokumenty podstrčila policie. Proti rozsudku se již vyslovili velvyslanci USA a Británie i šéfredaktor Reuters, podle kterých jde o krok zpět pro demokracii v Barmě. Evropská unie vyzvala k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění novinářů.

Osmadvacetiletý Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone byli zadrženi loni 12. prosince na předměstí Rangúnu poté, co se sešli se dvěma policisty, kteří působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při tažení proti muslimské menšině Rohingů. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna z Barmy do sousedního Bangladéše více než 700 000 Rohingů.

Reportéři byli obviněni ze získání důvěrných dokumentů, za což jim hrozilo až 14 let vězení. Novináři ale před soudem uvedli, že listiny jim těsně před zatčením podstrčili dva policisté. Tuto výpověď překvapivě potvrdil jeden ze svědků. Policista Mou Yan Nain, který se s novináři 12. prosince sešel, před soudem v dubnu řekl, že šéf barmské policie rozkázal svým podřízeným, aby na novináře nastražili past, podstrčili jim kompromitující dokumenty, a umožnili tak jejich zatčení.

»Dnešek je smutným dnem pro Barmu, pro zpravodaje Reuters... a pro média všude na světě,« uvedl včera v prohlášení šéfredaktor Reuters Stephen Adler. »Je to (verdikt soudu) velký krok zpět, pokud jde o přechod Barmy k demokracii, staví se proti spravedlnosti a svobodě slova a barmská vláda ho musí urychleně napravit,« zdůraznil šéfredaktor Reuters. Uvedl, že nehodlá přihlížet nespravedlnosti páchané na dvou novinářích a zváží, zda v nadcházejících dnech nepožádá o pomoc mezinárodní společenství.

Včera odsouzení novináři agentury Reuters zdokumentovali případ masakru ve vesnici Indin. Podařilo se jim získat fotografii deseti spoutaných mužů, kteří před svou smrtí klečí na kolenou. Další fotografie zachycují jejich těla zalitá krví v jámě; jedno z nich je bez hlavy. Dva z nich ubili buddhističtí vesničané a osm zastřelily ozbrojené složky, řekli reportérům dva vesničané, kteří hromadný hrob hloubili. Sedm barmských vojáků bylo následně odsouzeno k šesti až deseti rokům vězení. Jde o jediný případ, kdy barmská armáda přiznala, že vojáci Rohingy zavraždili.

(čtk)

4. 9. 2018  (čtk)