Brazilské Národní muzeum lehlo popelem

 

Mohutný požár zničil 200 let staré Národní muzeum v Riu de Janeiro, což je nejstarší vědecká instituce v Brazílii.

Plameny pravděpodobně zničily sbírku obsahující více než 20 milionů předmětů, od archeologických nálezů po historické memorabilie. S odvoláním na informace brazilské televize Globo to napsala agentura Reuters.

Oheň vypukl v neděli večer, tedy po skončení návštěvních hodin, a rozšířil se po budově. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtí či zranění. Známa není ani příčina požáru a rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.

Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte uvedl, že »všechny historické archivy, které byly uchovávány v prostředním sektoru budovy, byly zcela zničeny. Zmizelo 200 let historie.«

Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé předměty ze sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera musely být poslány kamiony.

Podle brazilských médií požár zničil sbírky a archivy velké hodnoty. Mluvčí hasičů agentuře AFP řekl, že oheň se rozšířil velmi rychle, protože v muzeu je spousta hořlavého materiálu.

Letecké záběry televize TV Globo ukazují, jak plameny během několika hodin zpustošily majestátní budovu zabírající plochu 13 000 metrů čtverečních v severní části Ria. Přes rychlé vyslání hasičů požár zachvátil stovky muzejních sálů a ničil vše, co mu stálo v cestě.

Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků.

Brazilský ministr kultury Sérgio Sá Leitao připustil, že »tragédii bylo možné zabránit« a že »problémy se časem hromadily«. Brazilské Národní muzeum založil v roce 1818 král Jan VI. Portugalský. Jde o jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí Brazílie a zároveň významnou kulturní a vědeckou instituci pro celou Latinskou Ameriku.

(čtk)

 

Oheň se šířil velice rychle, v budově bylo hodně hořlavého materiálu.

 

4. 9. 2018  (čtk)