Odborářka: Cizí platí lépe než naši

Průměrná mzda v maloobchodě letos dosáhla 18 000 korun. Zahraniční obchodní řetězce přitom platí zaměstnancům podstatně více než čeští obchodníci, rozdíl je v řádu tisíců korun. Řekla to prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) Renáta Burianová.

»Je to výrazné navýšení, protože mzdy v obchodě byly výrazně nízké. Za poslední dva roky, abych byla spravedlivá k obchodníkům, se podařilo v rámci kolektivního vyjednávání mzdy výrazně navýšit. Je to v řádu tisíců korun,« uvedla Burianová.

Obchodní řetězce se zahraničními vlastníky platí podle ní své pracovníky lépe než ty české. »U zahraničních řetězců se projevuje historie z jejich mateřských zemí a vědí, že pokud chtějí kvalitní zaměstnance, tak jim musejí dát kvalitní mzdy a benefity. U českých řetězců mám pocit, že zamrzly v minulosti a že si myslí, že zaměstnanec je velmi levná pracovní síla,« řekla. Příkladem je podle ní český textilní řetězec Vesna, kde se průměrná mzda pohybuje kolem 13 000 korun.

Od loňska se tempo růstu platů v tuzemských obchodech výrazně zvýšilo, mzdy navýšila většina velkých obchodních řetězců, některé vícekrát. Nutí je k tomu nedostatek provozních pracovníků a snaha udržet si ty stávající.

Například Kaufland zvýšil od června mzdy zaměstnancům na provozních pozicích v prodejnách o 26 procent. Minimální nástupní plat na nejnižší pozici asistenta prodeje na plný úvazek stoupl na 24 000 Kč, v Praze na 26 000 Kč. Diskonty Lidl, které jsou stejně jako Kaufland součástí německé skupiny Schwarz, zvýšily od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28 000 Kč, v Praze na 29 000 korun. Penny Market zvýšil mzdy od 1. března a pokladní, zaměstnanci centrály a další pracovníci si polepšili v průměru o sedm procent. Nástupní mzda na pozici pokladní/prodavač na plný úvazek se pohybuje mezi 18 000 Kč a 21 000 Kč podle regionu. Albert za uplynulých 12 měsíců navýšil mzdy provozním zaměstnancům v prodejnách o 32,5 procenta. Naposledy to bylo v lednu o 19 procent.

Nadnárodní obchodní firmy zaměstnávají v České republice téměř 80 000 lidí.

(ste)

5. 9. 2018  (ste)