Turecko: pád liry, rekordní inflace

Spotřebitelské ceny v Turecku se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšily o 17,9 procenta. To je nejvyšší růst od konce roku 2003.

Vyplývá to z údajů tureckého statistického úřadu. Údaje podle analytiků upozorňují na nestabilní výhled vývoje cen v době propadu kurzu domácí měny. Turecká centrální banka po zveřejnění údajů o inflaci uvedla, že podnikne kroky na podporu cenové stability.

Ve srovnání s předchozím měsícem ceny stouply o 2,3 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters čekali v průměru růst cen o 2,23 procenta.

Turecká lira od počátku letošního roku klesla o 40 %. Důvodem je napětí mezi Tureckem a Spojenými státy a údajně také obavy investorů, že prezident Recep Tayyip Erdogan chce převzít kontrolu nad měnovou politikou v zemi. Propad liry zvýšil ceny prakticky všeho, od potravin až po pohonné hmoty.

Pro investory je nyní hlavní otázka, zda centrální banka na příštím zasedání měnového výboru, které se uskuteční 13. září, zvýší úrokové sazby. Na posledním zasedání v červenci banka proti očekávání úroky nezměnila, což poslalo liru prudce dolů.

»Současný vývoj kolem inflačních vyhlídek signalizuje významná rizika pro cenovou stabilitu. Centrální banka podnikne kroky nutné k podpoře cenové stability,« uvedla centrální banka krátce po zveřejnění údajů o inflaci. Dodala, že na zářijovém zasedání upraví svou měnovou politiku s ohledem na nejnovější vývoj.

Erdogan, který se sám označuje za nepřítele úrokových sazeb, chce nižší náklady na úvěry, aby udržel ekonomický růst podporovaný hlavně úvěry. Investoři, kteří se obávají, že ekonomiku Turecka čeká takzvané tvrdé přistání, chtějí vidět rázné zvýšení úroků.

Turecký ministr financí Berat Albayrak o víkendu agentuře Reuters řekl, že centrální banka je nezávislá na vládě a že podnikne veškeré potřebné kroky v boji proti inflaci. Naposledy centrální banka zvýšila úroky v červnu, kdy její klíčová sazba vzrostla o 1,25 procentního bodu na 17,75 %.

(ici)

6. 9. 2018  (ici)