Sešly se tisíce fandů Besarábie

Několik tisíc lidí se v sobotu sešlo v moldavském hlavním městě Kišiněvě, aby vyjádřili podporu znovusjednocení Moldavska s Rumunskem. Demonstranti nesli rumunské a moldavské vlajky, které jsou téměř stejné, a volali hesla jako Besarábie, rumunská země, kdy použili staré jméno Moldavska, uvedla agentura AP.

Moldavsko bylo připojeno k Rumunsku v roce 1918. V roce 1940 ho však zabral Sovětský svaz. V roce 1991 země získala samostatnost.

Demonstranti tleskali skupině několika desítek Rumunů, kteří se připojili ke shromáždění po 1300 kilometrů dlouhém pochodu ke 100. výročí připojení Moldavska k Rumunsku. Pochod začal 1. července.

Rumunům úřady přitom minulý týden na několik dní zakázaly vstoupit do Moldavska, protože pohraniční policie prohlásila, že jsou hrozbou pro veřejný pořádek.

Moldavská společnost je rozdělena na prozápadní a proruskou část, což platí i o politické reprezentaci. Zatímco vláda považuje za hlavní spojence EU a Spojené státy, prezident Igor Dodon se snaží posilovat vazby na Moskvu. Pokud by jeho Socialistická strana uspěla v listopadových parlamentních volbách, hodlá zákonem zakázat organizace prosazující spojení s Rumunskem.

Moldavané usilující o spojení s Bukureští podle ČTK zdůrazňují, že by zemi svazek otevřel cestu do EU. Podle průzkumů však myšlenku spojení podporuje necelá čtvrtina obyvatel čtyřmilionové země. Většina Moldavanů má k Rumunsku kulturní a jazykové vazby. Zároveň má ale Moldavsko početnou rusky mluvící menšinu.

(rom)

5. 9. 2018  (rom)