Průmyslu notně přispěly výkyvy energetiky, stavebnictví neustále ubývají zaměstnanci

Průmyslová výroba v červenci podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla o 10,3 procenta. Stavební produkce se zvýšila o 15,8 %.

Statistici v té souvislosti upozornili, že letošní červenec měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více a opticky vysoký meziroční růst průmyslové produkce byl ovlivněn i zčásti nízkou srovnávací základnou z loňského července.

K meziročnímu růstu průmyslu přispěla podle ČSÚ všechna odvětví. Nejvíce pak výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

Dvouciferný růst ve výrobě elektřiny je podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera dán také nízkou srovnávací základnou loňského roku. »V červnu se projevila kvůli výpadkům ve výrobě jaderné elektrárny Temelín, v červenci letošního roku se projevily odstávky 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Dukovany z července 2017. Výroba elektrické energie tak zrychlila v červenci meziročně o 23,4 %,« dodal Seidler.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly meziročně o 11,3 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 10,7 % a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 11,9 %.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 11,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 10,7 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 12,5 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v červenci zvýšil meziročně o 1,3 %.

Bytová výstavba opět přibržďuje

Produkce v pozemním stavitelství vzrostla meziročně o 14,5 % a produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 19,4 %.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové byl růst inženýrského stavitelství způsoben výrazným zvýšením kapitálových výdajů veřejného sektoru, roli mohly sehrát i blížící se komunální volby. »Za celý letošní rok podle naší prognózy stavebnictví vzroste o 11 %. Nutno podotknout, že za tímto výsledkem stojí z části i nízká srovnávací základna z loňského roku,« uvedla Steckerová.

Stavební úřady v červenci vydaly 6746 stavebních povolení, meziročně o 2,2 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,4 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku klesla o 23,5 %. Meziroční pokles zčásti ovlivnila vysoká srovnávací základna z července minulého roku, kdy byly povoleny velké stavby dopravní infrastruktury, uvedl ČSÚ.

Počet dokončených bytů vzrostl o 55,3 % na 3117 bytů, počet zahájených bytů naopak klesl meziročně o 4,9 % na 2485 bytů. »Navzdory silné poptávce se nedaří rozjet výstavbu bytů především v bytových domech,« upozornil Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek.

Nadále v odvětví pokračuje pokles zaměstnanosti. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se snížil meziročně o 1,8 %.

(ici)

7. 9. 2018  (ici)