Jemen potřebuje lidovou revoluci proti korupci

Stovky demonstrantů v neděli v ulicích přístavního města Aden na jihu Jemenu vyjádřily nesouhlas se zhoršující se ekonomickou situací země, ve které od roku 2014 zuří občanská válka.

Protestující zablokovali hlavní dopravní tepny města a v ulicích zapalovali pneumatiky. Oheň se mj. objevil na hlavním náměstí před Jemenskou národní bankou.

Jemenský rijál ztratil proti dolaru od počátku občanské války přes polovinu své hodnoty a pro mnohé Jemence se stalo i základní zboží nedostupné. Centrální banka se potýká s problémy při vyplácení mezd ve veřejném sektoru. Minulý rok v Jemenu vypukla epidemie cholery. Podle OSN hrozí zemi hladomor nebývalých rozměrů. »Jediným způsobem, jak situaci změnit, je lidová revoluce proti všem formám korupce,« řekl agentuře Reuters jeden z protestujících. »Lidé už ztratili důvěru ve vše, co je obklopuje,« dodal.

Centrální banka se snažila situaci vyřešit tisknutím nových peněz, ale pokles rijálu proti dolaru přesto pokračoval. Na počátku roku Jemenu poskytla Saúdská Arábie pomoc dvě miliardy dolarů (44 miliard Kč).

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.

OSN se podařilo zorganizovat konzultace znepřátelených stran, které začaly v Ženevě. Zástupci vlády a povstaleckých Húsíů spolu ale nebudou jednat přímo, připomněla ČTK.

(rom)

7. 9. 2018  (rom)