Babišův trapný úlet

KSČM odsoudila výroky Andreje Babiše (ANO), které na její adresu vyslovil během pokládání věnce k berlínské zdi při své středeční návštěvě Německa.

Poté, co Babiš položil věnec u části památníku, na níž jsou fotografie obětí rozděleného Berlína, dostal od novinářů otázku, jestli není zvláštní, že uctil památku komunistických obětí jako premiér vlády ČR, kterou komunisté podpořili. »Komunisti, KSČM nemá na naši vládu žádný vliv,« uvedl s tím, že ji jen »jednorázově podpořili«. Poté ještě přitvrdil. »Měli KSČM zakázat,« poznamenal na adresu polistopadových elit. Jestli někdo komunisty oslabil, tak to bylo právě hnutí ANO, pochlubil se Babiš.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip vidí Babišův úlet jako předvolební záškub. »Jde o trochu nabubřelou a blížícími se volbami způsobenou vychloubačnou rétoriku, která nemá žádný vliv na práci KSČM a autorovi spíše škodí, než pomáhá. Ale to je jeho věc,« řekl Haló novinám Filip.

Poslankyně KSČM Miloslava Vostrá si všímá, že Babiš poněkud ztrácí nervy. Má zřejmě o osud svého hnutí v blížících se komunálních volbách, zejména v Praze, značné obavy. Dobře totiž ví, že zvláště v hlavním městě, ale i na jiných radnicích velkých měst, se jeho hnutí zrovna nevyznamenalo. »Vracení se k minulosti je pouze zástěrkou. Má odpoutat pozornost od současných problémů,« povšimla si Vostrá a doplnila: »KSČM je demokratickou parlamentní stranou, která má co říci ke směřování domácí i zahraniční politiky ČR. Často můžeme vidět, že náš volební program je inspirativní pro mnohé politické strany, a to i pro hnutí ANO.«

(ste)

6. 9. 2018  (ste)