Kontroverzní článek NYT

List The New York Times (NYT) zveřejnil ve středu na svém webu názorový článek, podle nějž v administrativě prezidenta USA Donalda Trumpa existuje skupina lidí, která se snaží hatit prezidentovu agendu, aby ochránila demokratické instituce.

Autorem anonymního příspěvku je podle NYT vysoce postavený vládní úředník. Prezident Trump označil zveřejnění článku za hanebnost a mluví o velezradě, mluvčí Bílého domu neznámého autora označila za zbabělce a vyzvala jej, aby na svou funkci rezignoval. Zatím se však jen spekuluje, kdo by mohl autorem být. »Podezřelí« ministři i viceprezident už to podle ČTK důrazně popřeli.

»Jsem součástí odporu uvnitř Trumpovy administrativy«, zní titulek názorového článku zveřejněného v prestižním americkém deníku. »Pracuji pro prezidenta, ale jako stejně smýšlející kolegové jsem přísahal, že budu hatit části jeho agendy a jeho nejhorší sklony,« napsal anonymní autor, podle kterého to lidé činí ve snaze ochránit demokratické instituce do doby, než Trump opustí úřad. Zároveň zdůraznil, že není levicový a přeje si, aby současná vláda měla úspěch. Kořeny současného problému podle autora příspěvku tkví v Trumpově amorálnosti a impulzivním způsobu vedení.

(rj)

7. 9. 2018  (rj)