Kreml znovu popřel spiknutí kolem Skripala

Kreml opět popřel jakýkoli podíl Ruska na březnovém útoku nervovým jedem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie. Středeční obvinění Londýna, že akci schválili vysocí ruští představitelé, označil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov za nepřijatelné.

Na otázku, zda Moskva prověří totožnost dvojice údajných příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU podezřelých z útoku, Peskov odpověděl, že ruská vláda takovou žádost nedostala. »Opakujeme, že ani vysoké vedení země, ani nikdo z nižšího vedení nebo nějaký oficiální představitel neměli nebo nemají cokoli do činění s událostmi v Salisbury,« dodal mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Skripal a jeho dcera Julija byli údajně otráveni 4. března nervovým jedem typu novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Britská premiérka Theresa Mayová ve středu oznámila, že za útokem na dvojici stojí podle zjištění britských úřadů příslušníci GRU hledaní jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov (jejich pasy se prý liší v jediném koncovém čísle). Podle Mayové nešlo o nezávislou operaci, nýbrž o akci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Na muže, obviněné podle agentury Reuters v nepřítomnosti z pokusu o vraždu, byl vydán evropský zatykač.

Ruské ministerstvo zahraničí už ve středu obvinění Londýna odmítlo a uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu nic neříkají.

Ostrovní výkřiky

Spojené království si ale trvá na svém. Za březnový útok nervovým jedem je prý přímo či nepřímo zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin. V rozhovoru s BBC to řekl náměstek britského ministra vnitra Ben Wallace. Kauzou se měla zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Wallace v interview dodal, že vláda má pro své tvrzení o podílu GRU k dispozici množství informací a důkazů od tajných služeb, které ale nemůže (jak jinak) zveřejnit.

Na otázku, zda šéf Kremlu nese za útok odpovědnost, podle ČTK odpověděl, že »v konečném důsledku ano, protože je prezidentem Ruské federace a je to jeho vláda, která kontroluje finance a řídí vojenskou tajnou službu«. Cílem vlády v Londýně je podle náměstka nyní sdělit Rusku, že svým chováním porušilo mezinárodní právo a normy.

Podle šéfa londýnské protiteroristické policie Neila Basua dorazila dvojice údajných pachatelů kvůli útoku z Moskvy do Londýna 2. března. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v noci na včerejšek v ruské televizi zpochybnila fotografie podezřelých zveřejněné britskými úřady. Podle ní jsou na snímcích pořízených ze záběrů bezpečnostních kamer z příletu dvojice na letiště Gatwick 2. března nesrovnalosti, protože je ukazují sice každého zvlášť, ale na stejném místě a ve stejném čase. Podle Zacharovové byly datum a čas přidány nejspíš dodatečně.

(rom)

7. 9. 2018  (rom)