Policie chce obžalovat Temera

Brazilská policie zaslala k nejvyššímu soudu žádost o podání obžaloby na samozvaného prezidenta Michela Temera, kterého podezřívá z korupce. Temerovi, jehož mandát vyprší na konci letošního roku, se totiž v minulosti již dvakrát podařilo zabránit v parlamentu svému vydání.

Podle brazilské federální policie existují důkazy, že Temer dostal úplatky od stavební firmy Odebrecht, která stojí v centru obřího korupčního skandálu, jenž se dotýká více než desítky zemí Latinské Ameriky. Temer měl získat podle ČTK na úplatcích v přepočtu až 6,6 milionu korun.

Nejvyšší brazilský soud ve středu uvedl, že žádost policie obdržel a hodlá ji obratem poslat generální prokurátorce Raquel Dodgeové, která rozhodne o případné obžalobě prezidenta Temera. Ta by byla již třetí od okamžiku, kdy se v roce 2016 po pravicovém puči ujal funkce.

Temer nastoupil do čela země z pozice viceprezidenta po sesazení tehdejší levicové prezidentky Dilmy Rousseffové parlamentem. Značně neoblíbený politik před časem oznámil, že nehodlá usilovat o obhajobu svého mandátu. V Brazílii se parlamentní a první kolo prezidentských voleb uskuteční již 7. října, pravice se z něj snaží vyšachovat levicového favorita a někdejší hlavu státu, Lulu da Silvu.

(rj)

7. 9. 2018  (rj)