Pět let za opozičnost

Turecký soud v pátek uložil bývalému šéfovi opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattinu Demirtasovi trest čtyři roky a osm měsíců vězení za šíření teroristické propagandy - což znamená za nedostatečnou podbízivost »sultánu« Erdoganovi. Podle Demirtasových podporovatelů jde o klasický politický proces.

V listopadu 2016 turecká policie pozatýkala v Ankaře a ve městě Diyarbakir více než desítku poslanců HDP, včetně dvou šéfů strany - Demirtase a Figen Yüksekdagové. Razii kritizovala řada zemí, včetně Spojených států, Evropská komise a OSN. Představitelé strany byli obviněni z terorismu kvůli údajným vazbám na Stranu kurdských pracujících (PKK).

Zbavení imunity čtvrtiny poslanců tureckého parlamentu umožnil pozoruhodný zákon o ústavních změnách, který parlament přijal v roce 2016. Dotkl se většinou zástupců opozice, podle níž se tak vláda snaží zbavit svých kritiků. Demirtas byl od konce roku 2016 ve vazbě. Z vězeňské cely Demirtas neúspěšně kandidoval na prezidenta.

Podle agentury Reuters byl odsouzen na základě poznámek, které učinil v roce 2013, kdy turecká vláda vedla s kurdskými ozbrojenci mírové rozhovory. Ve stejném procesu byl podle ČTK odsouzen i jeho spolustraník Sirri Süreyya Önder, který za šíření tzv. teroristické propagandy dostal trest 3,5 roku vězení.

PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku.

(rj)

8. 9. 2018  (rj)