Špína proti Lulovi dokonána

Brazilský nejvyšší volební soud nařídil ukončit veškerou propagaci levicového exprezidenta Luize Inácia Luly da Silvy jako kandidáta do říjnových prezidentských voleb.

Soud politikovi potrestanému za údajnou korupci již dříve zakázal ucházet se o hlasy voličů, levicová Strana pracujících (PT) však jasného lídra průzkumů nadále prezentuje jako kandidáta. Do kampaně se naopak opět zapojuje ultrapravicový politik a takto uměle nový favorit voleb Jair Bolsonaro, který se v nemocnici zázračně zotavuje z deklarovaného vážného zranění po útoku nožem (Haló noviny informovaly).

Podle brazilské prokuratury vede Lulova strana podvodnou kampaň, když stále prezentuje Lulu jako svého kandidáta. Soudce proto podle ČTK v neděli nařídil PT, aby stáhla veškeré billboardy či televizní a rozhlasové spoty týkající se odsouzeného politika. V opačném případě jí hrozí pokuta a zákaz propagace jakéhokoli kandidáta. Strana dostala do dneška čas, aby představila Lulova náhradníka. Otázka je, zda je prolulovská kampaň podvodná (podvodné bylo spíš jeho odsouzení), každopádně tímto PT ztrácí čas. Volby budou už 7. října...

Očekává se proto, že Lulu by měl nahradit bývalý starosta Sao Paula a exministr školství Fernando Haddad. Někteří analytici však odhadují, že se PT pokouší udržovat populárního Lulu na očích co nejdéle a výrazně méně známého Haddada nabídnout voličům jako náhradu těsně před hlasováním, které se uskuteční 7. října.

Lula, jehož odsouzení totiž zatím není pravomocné, trvá na své nevině v korupční kauze, v níž podle soudu přijal od stavební firmy OAS luxusní byt jako úplatek, za což byl odsouzen ke 12 letům vězení. Populární exprezident, který vedl Brazílii v letech 2003-10, se proti zákazu kandidatury, kvůli které právě odsouzen byl, odvolal.

(rj)

11. 9. 2018  (rj)