Ceny piva kvůli vyšším nákladům porostou

Plzeňský Prazdroj zvýší od začátku října ceny některých piv, a to v průměru o 3,7 procenta. Zdražení se dotkne především balených i čepovaných ležáků. Zvýšení cen plánují i někteří další výrobci. Zdražovat bude humpolecký Bernard či pivovar v Náchodě. Výhledově si zákazníci zřejmě připlatí i za některá piva z Budějovického Budvaru.

Ležáky v lahvích a plechovkách i čepované ležáky zdraží Prazdroj zhruba o korunu, Pilsner Urquell o 1,50 Kč za půllitr. Ceny jedenáctistupňových piv se zvednou asi o 60 haléřů za půllitr. Ceny výčepních piv v sudech a tancích se nemění, u balených desítek se zvednou pouze u některých značek. Cena nejpopulárnějších desítek Gambrinus a Radegast zůstane na současné úrovni.

Podle mluvčí Prazdroje Jitky Němečkové je zdražení piva reakcí na zvyšující se náklady. Cílem plzeňského pivovaru je také cenově odlišit desítistupňová, jedenáctistupňová a dvanáctistupňová piva, dodala.

Prazdroj naposledy zdražoval loni v říjnu (o 3,1 %), ale pouze balená piva. Ceny čepovaných piv se dva roky neměnily.

Změnu cen největšího českého pivovaru v minulosti kopírovala většina tuzemských pivovarů. A některé z nich ji plánují i letos.

Rodinný pivovar Bernard v Humpolci, který je největším výrobcem piva na Vysočině, počítá se zvýšením cen v nejbližších týdnech a měsících. Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Mikuláška to také bude kvůli rostoucím nákladům.

Zdražení svých produktů v řádu desítek halířů zvažuje náchodský pivovar Primátor, který je největší v Královéhradeckém kraji. Ředitel pivovaru Josef Hlavatý uvedl, že by se tak mělo stát ještě letos. »Zdražovat budeme, otázka je odkdy a o kolik. Určitě to ale nebude k 1. říjnu,« řekl Hlavatý. Zdražování i podle něj souvisí s rostoucími náklady. »Klíčové suroviny letí nahoru, nevíme ale ještě, jaké budou ceny sladu, chmele, takže vyčkáváme,« vysvětluje Hlavatý.

Pivo zdraží nejspíš příští rok i Budějovický Budvar. Několikaprocentní růst cen by se měl týkat zboží nabízeného v obchodech při slevových akcích. »Obecně jsem přesvědčený o tom, že ty promoční ceny jsou příliš nízké. V minulosti byly hodně nízké, teď bude potřeba nějakých dílčích změn,« řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák. Podle něj ale nejde o reakci na zdražení cen piv Plzeňského Prazdroje.

Další z velkých českých pivovarů, pražský Staropramen, zatím nezdražuje. »Nicméně pro naše rozhodování o cenách budou zásadní finální informace o letošní úrodě po sklizni chmele a ječmene,« uvedl mluvčí Staropramenu Pavel Barvík.

(ici)

11. 9. 2018  (ici)