Slovenská e-Kasa účinnější než EET

Připravované zavedení plnohodnotné elektronické evidence tržeb (EET) na Slovensku by mělo omezit podvody na dani z přidané hodnoty (DPH) v maloobchodě a ve službách, které mají největší podíl na odhadovaném výpadku příjmů státu z této daně.

Prohlásil to šéf slovenské finanční správy František Imrecze. Slovenský model nazvaný e-Kasa podle něj umožní lepší kontrolu než systém EET, který zavedla Česká republika.

Firmy na Slovensku až na výjimky již léta musejí evidovat hotovostní tržby v registračních pokladnách. Finanční správa v minulosti odhalila v této oblasti podvody například v podobě falešných účtenek či manipulace s pamětí pokladen s cílem snižovat vykázané tržby podnikatelů a následně i daní.

»Jediná efektivní cesta, jak podvody s registračními pokladnami eliminovat, je jejich připojení na finanční správu,« uvedl Imrecze.

Nově tak daňové úřady budou mít nepřetržitý přístup k údajům v registračních pokladnách, data budou ukládána také u podnikatelů, což umožní dvojí kontrolu. Od tohoto řešení si Imrecze slibuje vyšší spolehlivost systému, než jaký používá ČR.

V případě výpadku internetového připojení bude muset pokladna po obnovení spojení poslat údaje na server finanční správy, přičemž inspektoři se zaměří na kontroly těch pokladen, které se často odpojí od systému finanční správy.

Podle Imreczeho odhadovaný výpadek státu na příjmech DPH i kvůli daňovým podvodům činí 1,5 miliardy eur (38,6 mld. Kč), z toho téměř třetinou se na tom podílí sektor maloobchodu a služeb.

Do EET se na Slovensku podle návrhu budou muset jako první od dubna 2019 zapojit hotely, restaurace, kavárny a čerpací stanice. K nim by se pak o další tři měsíce později přidali další podnikatelé.

Projekt e-Kasa podle odhadu slovenského ministerstva financí přispěje ke zvýšení příjmů státu z daní o 118 milionů eur (3 mld. Kč) ročně. Imrecze tento odhad označil za konzervativní.

Firmy podle slovenského ministerstva financí po zavedení EET ušetří ročně zhruba deset milionů eur (257 mil. Kč) na provozních nákladech včetně poplatků, které musejí nyní platit za servisní prohlídky pokladen.

(ici)

12. 9. 2018  (ici)