Absurdní tragický omyl, nebo další (rasistický) útok?

V americkém Dallasu v neděli zatkli policistku, která zastřelila svého souseda, když prý omylem vešla do jeho bytu v domnění, že je doma. Třicetiletá Amber Guygerová si již vyslechla obvinění ze zabití 26letého Bothama Jeana, informovala v pondělí agentura Reuters.

Policistka Guygerová byla mimo službu, když se ve čtvrtek večer vracela do luxusního bytového domu jižně od dallaského centra. Když vešla do bytu, o němž se zprvu domnívala, že je její, spatřila v něm Jeana. V domnění, že se k ní vloupal, na něj začala střílet. Souseda zasáhla a on pak zraněním podlehl v nemocnici.

Střelkyně sama čin nahlásila na policii, která ji zprvu nechala na svobodě. To kritizovala rodina zabitého muže, podle níž se Guygerové dostalo mimořádného zacházení.

Běloška zastřelila černocha

Další rozměr případ dostal i vzhledem k tomu, že policistka je běloška a zastřelený byl černoch původem z karibské oblasti. Několik případů zastřelení černochů bílým policistou v uplynulých letech v USA vyvolalo vlnu protestů a dalo vzniknout hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Podle České televize už i toto zabití vyvolalo první protesty černošské komunity.

Podle ČTK byla policistka krátce po svém zatčení propuštěna na kauci ve výši 300 000 dolarů (6,8 milionu korun). Proč začala žena zákona okamžitě střílet, ale i to, jak se dostala do sousedova bytu, zůstává zatím úředně neobjasněno. Ona tvrdí, že dveře bytu byly pootevřené, sousedi, že se do něj dobývala. Ona sama žádné zranění neutrpěla. Prozatím byla z funkce odvolána.

(rom)

12. 9. 2018  (rom)