Liga začíná. První výkop v Jablonci

Předehrávka mezi Jabloncem a Ostravou otevře dnes vpodvečer nový ročník první fotbalové ligy. Úspěšnou premiéru na lavičce Severočechů by rád zažil trenér Václav Kotal, Baník ale touží hned v úvodním kole dokázat, že v nadcházející sezoně nechce mít záchranářské starosti.

»Ostravu nechceme určitě v žádném případě podcenit. V minulé sezoně sice hráli o záchranu, klub se ale dokázal stabilizovat. Jsem přesvědčený, že ta euforie ze záchrany klubu u nich bude pokračovat dál,« řekl Václav Kotal, jenž u jabloneckého týmu vystřídal Františka Komňackého.

Severočeši přes léto odolali zájmu Sparty a udrželi Davida Lafatu, s 25 brankami nejlepšího střelce uplynulé sezony. Tým ze Střelnice omladil kádr, skončili zkušení Jarolím, Zábojník a kapitán Pavlík. Dojem z dobré přípravy Jabloneckým pokazila nedělní prohra 1:2 v generálce s druholigovým Varnsdorfem.

* * *

»Věřím, že šlo pouze o momentální výpadek. Pro nás je samozřejmě povinnost získat doma tři body, ale začátky bývají složité, což jsme viděli třeba teď u Liberce. Došlo u nás k některým personálním změnám, sami jsme v očekávání,« prohlásil Kotal.

Ostravané věří, že navážou na povedený konec minulé sezony. Baník se díky sérii bez prohry v posledních čtyřech kolech udržel v lize a přes léto dělal maximum pro finanční stabilizaci.

* * *

»Myslím, že jsme na ligu nachystaní dobře, v rámci finančních možností jsme se kádr pokusili co nejvíce zkvalitnit. Budeme chtít navázat na dobré zápasy, které jsme odehráli v přípravě, jenže v lize na hráče působí úplně jiný tlak a stres. Proto právě až zápas v Jablonci napoví, jak na tom po létě skutečně jsme,« uvedl trenér Radoslav Látal.

Slezané nevyhráli v Jablonci šestkrát po sobě, polovina z celkových 36 vzájemných zápasů ale skončila remízou. »Jablonec si zachoval svou sílu. V naší sestavě mám ještě jeden otazník, máme i určité zdravotní problémy v kádru, ale věřím, že to vyřešíme,« dodal Látal. Zápas začne v 18.00, premiérový přenos z ligy chystá nová TV Fanda.

Předpokládané sestavy

JABLONEC: Špit - Čížek, Eliáš, Beneš, Novák - Kopic, Loučka, Piták, Jablonský - Lafata, Kovařík.

OSTRAVA: Buček - Zawada, Kaprálik, Vomáčka, Mach - Droppa, Vašenda - Fantiš, Lukeš, Kukec - Kraut.

(mak)

******************

Na této sportovní stránce 15 si kromě dalších zajímavostí kolem začátku ligy můžete přečíst, co přinese nastávají konec týdne na cvalových závodech. To vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.

******************

27. 7. 2012  (mak)