Rudá armáda

Letošní vojenská přehlídka byla prý největší v novodobých dějinách ČR. Nechci příliš kritizovat, ale její vojenská velikost mi občas vyvolávala úsměv na tváři. Či údiv.

Možná by stálo za to, porovnat vojenskou přehlídku s jinými státy, nebo s vojenskými přehlídkami před 25 a více lety. Ta letošní by asi pro mnohého pozorovatele proti nim působila poněkud »minimalisticky«. Ale prý jsme předvedli to nejlepší, co máme. Při komentářích známého, pohybujícího se mezi vojáky, to byla docela i prča. Proč tam byly jen tři tanky? Kde byly všechny koupené pandury? A proč se chlubí starými tatrami? Prý proto, že jim toho o moc víc nejezdí… Nehledě na to, že v některých pochodujících vojenských jednotkách byl věkový průměr dle pohledu 40 a víc. A to jsem se těšila na záplavu mladého testosteronu v uniformách…

[o]

Tím nechci shazovat profesionalitu české armády. Naši chemici, doktoři nebo paragáni jsou vyhlášení…

Tisícům pozorovatelů se ale naskytlo i zajímavější pozorování a porovnání. To když za vojáky pak i pěšky či koňmo nastoupili policisté, záchranáři a hasiči a pak – najela »rudá armáda«. Po vojenské technice, kde se mísilo nové se starým, moderní s retro, působila hasičská vozidla jako z jiné dimenze. Nablýskaná, plně funkční, a v porovnání s počtem vojáků a počtem hasičů i v sakra úctyhodném množství.

Ono když se na to podíváme z ekonomického hlediska, armáda má na letošní rok rozpočet něco okolo šedesáti miliard. Z toho vojáků z povolání má asi 24 tisíc. K nim patří i přes osm tisíc »civilů«. Rozpočet ministerstva vnitra je pak přes sedmdesát miliard, ale značná část jde například na policisty, těch máme přes 40 tisíc, přitom v přehlídce jich bylo jen pár. Za to profesionálních hasičů máme jen něco málo přes 9700. A v aktivní službě jen dvě třetiny. Z rozpočtu jde na ně jen menší část. Přesto předvedli svou připravenost a vybavenost na velmi vysoké úrovni.

V čem je háček? Proč mohou být hasiči tak skvěle vybaveni za menší peníze? A tak »zapálení« do své práce i za menší platy?

Hasičina je totiž jiná mentalita než armáda. Hra dětí na vojáčky je v tom, kdo dřív vystřelí, víc toho dobude a víc získá. Hra na hasiče znamená nasazovat krk s technikou, na kterou se mohu spolehnout, pro záchranu druhých! A když k tomu přičteme ještě 7077 jednotek Sboru dobrovolných hasičů obcí se zhruba 70 tisíci členy, kteří nasazují krky zdarma, máme sakra velkou armádu srdcařů. Ať žije rudá armáda s bílým pruhem!

Helena KOČOVÁ

31. 10. 2018  Helena KOČOVÁ