S předvánočním nadhledem

Především naše peněženky už teď, počátkem listopadu, začala odčerpávat všudypřítomná reklama, volající po tom, abychom se zbavili svých peněz včas, nejlépe teď. Babičky však očekávané vánoční svátky řešily a řeší po svém. Štěstím pro ně byla a je rodina, ať se již sešla na Štědrý den či ve zbývajících dvou svátečních dnech.

Osvědčenou babskou radou je odpověď na otázku vnoučat: »Jak je to možné, že Ježíšek, když je vlastně miminko, unese tolik dárků a dá je pod stromeček? « Kdo to ví, říkávaly… Naše babička se vždy jen pousmála a prohodila cosi o tom, že Ježíšek nosí dárky domů s pomocí maminky a táty, protože každé dítě má rodiče. Kouzlení s dárky to neublížilo. Ba ani poté, když se dozvěděla, že všechny děti »rodiče nemají«.

Naše babičky i babičky dětí, jejichž jsme rodiči, přistupovaly a snad i přistupují, k předvánočnímu »tlaku« s nadhledem. Pokud vůbec měly nějaké seznamy toho, co třeba ještě udělat, pak v něm byl seznam adres, na které bude poslán vánoční a novoroční pozdrav. Byť dnes často pošta přijde zkrátka díky elektronizaci našeho života.  Důležitý však byl seznam chybějících surovin na vánoční cukroví, k jehož přípravě jsme byli zváni.

A pak úklid! Slavnostní ubrusy prošly přepráním a přežehlením, i vánoční prostírání dostalo očistnou kůru. S úklidem to naše babičky nepřeháněly. Věděly totiž, že Ježíšek se doma zastaví i přesto, že na skříni či uvnitř, na jejím dně, bude slabá vrstva prachu, dveře budou mírně upatlané od všetečných dětských ruček. Pouštěním starých desek s vánočními koledami dělaly tu správnou náladu… Pravda, až přímo v čase předvánočním.

Děti a vnoučata ocení jejich vzpomínky na Vánoce z časů dávno minulých. Děti milují příběhy. S překvapením zjišťují, že i babička a děda byli kdysi dětmi. »I moje máma a můj táta byli dítě? « Právě v předvánočním čase je místo proto, aby dítka vyslechla vzpomínky na dětství svých prarodičů a rodičů. A nejlepšími vypravěčkami jsou právě babičky… Jejich vzpomínky jsou pohádkové, ale lepší než pohádky.

Babičky, protože byly a jsou moudré, si nedělaly a nedělají starosti s vánočním jídelníčkem, protože ctí rodinné tradice a věří, že je budou ctít i příchozí stolovníci. Věděly, že jejich dospělé děti, pokud bydlí někde poblíž, se zastaví den před Štědrým dnem ozobávat připravovaný bramborový salát, a druhý den ráno zaběhnou na pár minut, aby si ověřily, zda smažené řízečky i kapr chutnají přesně tak, jako loni a v letech předchozích. Okouknou vánoční stromek, jsou-li na něm ozdoby, které důvěrně znají.

Balení dárků pro děti v poslední předvánoční noci patřilo a patří k babské tradici. I proto, aby před tím mohly děti, které na Ježíška už nevěří, prohledat celý byt, zdali nenajdou někde alespoň maličkost, kterou si přejí pod stromeček. A babičky umí dárky schovávat.

Ano, ještě je do vánočních svátků relativně dost času. A tak v tomto podzimním čase řeší praktické věci. Třeba ucpaný nos. Nic mimořádného. Pravda, můžeme koupit kapky do nosu, ano za stovku a více, ale proč nezkusit radu babiček? Stačí prý ponořit předloktí obou rukou na několik minut do teplé vody. Voda má být jen mírně teplejší než je tělesná teplota nemocného. A funguje to! Máme to ověřeno!

I poctivá slivovice je dobrým lékem. Sama o sobě – tvrdím jako muž, který věří účinkům tohoto nápoje. Babičky však znaly jiný, lepší recept, který pomůže nejen s nachlazením, ale údajně i s bolavými klouby. Stačí zalít černým čajem šťávu z jednoho citronu, v ní rozmíchejte lžíci medu a deci slivovice. Je to nejen dobré, ale i ozdravné »pitíčko«. Ale abstinent, a děti pak vůbec ne, je neocení.

Na ucpaný nos jsou všeliké kapky.

I Vincentku ve spreji si můžete na ucpaný nos v lékárně koupit. Pár kapek za pár desítek korun. Zbytečná investice. Kupte si celou lahev za »třicet« - a sem tam pár kapek nakapejte do nosu. Mezitím ji popíjejte pro zdraví, jen tak. Tuto minerálku babičky používaly na pročištění nosu v čase, kdy o sprejích si mohly nechat jen zdát. To není reklama, jen zkušenost.

Aniž bychom se chtěli chlubit moudrostí našich babiček, nic jiného nám nezbývá. Uměly si prakticky se vším poradit… S přípravou na Vánoce i s ucpaným nosem.

(jan)

3. 11. 2018  (jan)