Rusko ve hře

Rusko bude hostit mírová jednání mezi afghánskou vládou a islámským radikálním hnutím Tálibán, jichž se 9. listopadu zúčastní zástupci obou stran.

Oznámilo to minulý pátek ruské ministerstvo zahraničí. Moskva chtěla mírové rozhovory odstartovat už v září, účast ale v srpnu odřekli zástupci afghánské vlády s tím, že chtějí s Tálibánem jednat přímo.

»Bude to poprvé, co se delegace politického úřadu Tálibánu v Dauhá zúčastní mezinárodního jednání na tak vysoké úrovni,« stojí v prohlášení ministerstva. Úřad do Moskvy pozval i zástupce dalších států včetně Indie, Íránu, Pákistánu, Číny a USA. Afghánský prezident Ašraf Ghaní podle ruské strany potvrdil, že pošle své zástupce.

[o]

Zástupci radikálního hnutí Tálibán se v říjnu v Kataru sešli s americkým zvláštním vyslancem pro usmíření v Afghánistánu Zalmayem Khalilzadem, který byl vedením rozhovorů s hnutím pověřen na začátku září.

Přímé bojové operace jednotek USA a NATO byly v Afghánistánu ukončeny už v roce 2014, v létě však bylo v zemi stále na 14 000 amerických vojáků. Washington se v posledním roce zaměřuje na donucení Tálibánu k vyjednávání, a to zejména vystupňováním leteckých úderů.

(čtk)

7. 11. 2018  (čtk)