Magnusek začal točit český Dallas!

Tomáš Magnusek je tak trochu přírodní filmařský úkaz. Nevystudoval ani herectí, ani režii ani jinou filmovou složku některé z akademií, přesto je úspěšným režisérem, scénáristou i producentem a v některých snímcích si také zahrál. Momentálně však bodrý a »plnorostlý« filmař roztáčí nový seriál, chystá další film a k tomu všemu ještě i hubne.

Dnes 34letý režisér, producent i scénárista dokázal něco, o čem se mnohým, dalo by se říct »slavnějším« i zkušenějším, a dokonce podle některých uznávanějším režisérům nepovedlo - dostat před kameru herecké legendy. Někteří už bohužel nejsou mezi námi, jako Ladislav Chudík, Lubomír Kostelka, Antonie Hegerlíková, Vladimír Čech, ale právě i díky Magnuskovi si mohli na sklonku života zahrát. Jiné osobnosti naopak před kameru po létech vrátil, jako třeba Reginu Rázlovou…

[o]

Z toho, že občas naráží na kritiku, slova neuznání a místy až zlobu, si  Magnusek zase tak moc nedělá a jde si dál za svým. »Nedělám filmy pro kritiky nebo jiné režiséry, ale pro diváky. Samozřejmě, že mi není jedno, co ti kritici píší a říkají, ale beru si z toho ponaučení a více nad věcmi přemýšlím. Myslím si však, že jedině sám divák může být tím správným a objektivním kritikem. Buď na film přijde a líbí se mu, nebo ne a už se na něj nikdy nepodívá, i kdyby měl desítky cen. V tomto ohledu strašně moc držím palce Zdeňku Troškovi, kterého si velmi vážím už proto, že nenajel na tu vlnu ‚líbivosti‘ jen pro někoho, ale chce mít v kinech a před televizní obrazovkou diváky, což se mu skvěle daří. Já si ze všeho snažím brát to dobré a naopak mě to ještě více posouvá dál,« vysvětluje muž, který dokázal, že když člověk něco chce a jde si za tím, může se mu to podařit.
»Momentálně začínám točit nový seriál. Je to takový ‚český Dallas‘ s pracovním názvem ‚Čechovi‘, který se mi zase podařilo obsadit skvělými herci, na což jsem snad právem hrdý. Je to zase věc ze života a možná budou diváci velmi překvapeni, jaké zápletky a s jakým rozuzlením tam na ně čekají,« řekl Magnusek. V hlavních rolích se objeví třeba Kateřina Macháčková, Miroslav Mejzlík, Petr Batěk, Libuše Švormová, Regina Rázlová, Martin Dejdar a mnozí další, pro diváky i producentské partnery atraktivní jména.

Besedy, vaření i festival

Kromě toho, že se Magnusek věnuje filmařině, je také předsedou Obce spisovatelů. Před dvěma lety vybudoval se svou ženou a přáteli Herecké muzeum Viktorka v Babiččině údolí. Nejenom, že tím zachránil desítky let chátrající secesní vilu, které hrozila zkáza, ale dokázal filmovým i televizním fanouškům přiblížit jejich herecké vzory a legendy způsobem, kterým se to doposud nikomu nepovedlo. »Na tento rok už tam máme připraven opravdu bohatý program. Každý měsíc tam jsou nějaké osobnosti, herci, zpěváci, besedy, vaření a chystáme i vlastní festival,« vyjmenoval plány Magnusek, kterému mnozí drží palce a tleskají za to, s jakým nadšením vše, do čeho se pouští, dělá.

Režisér, pověstný i svou láskou k jídlu, jde poslední hodně do sebe a úspěšně pod odborným dohledem hubne! »Musí to jít a jsem za to rád. Člověk má hned víc energie a není tak unavený,« podotkl urostlý filmař.

(koz)

FOTO – archiv Tomáše MAGNUSKA

5. 1. 2019  (koz)