Budvar loni zaznamenal rekordní tržby

Národní podnik Budějovický Budvar loni meziročně zvýšil výstav piva o 3,6 procenta na 1,602 milionu hektolitrů. Tržby loni meziročně stouply o 7,3 % na 2,569 miliardy korun a byly nejvyšší v historii firmy.

Informoval o tom mluvčí Budvaru Petr Samec. Uvedený výstav je druhý nejvyšší objem piva za 123 let existence podniku. Nejvíce piva zatím Budvar uvařil v roce 2016, 1,61 mil. hektolitrů. Tahounem loňského růstu byly ležáky, jejichž prodej vzrostl meziročně o sedm procent. »V roce 2018 tak pivovar uvařil nejvíce ležáku ve své historii a jeho podíl na celkové výrobě pivovaru dosáhl téměř 75 %,« řekl Samec.

Jak uvedl ředitel Budvaru Petr Dvořák, tržby loni rostly dvakrát rychleji než objem prodeje piva. »Naše zaměření na výrobu a prodej prémiových ležáků se ukazuje jako krok správným směrem,« řekl Dvořák.

[o]

Loni pokračoval Budvar v rozvojovém plánu z roku 2015. Podle něj by se po ukončení investic za dvě miliardy korun měl v roce 2020 zvýšit roční výstav o čtvrtinu na víc než dva miliony hektolitrů. Na podzim zprovoznil Budvar automatizované logistické centrum za téměř 780 mil. Kč a nové oddělení ležáckého sklepa.

Letos plánuje Budvar stavbu budovy pro třetí stáčírnu lahví a nové oddělení hlavního kvašení. Jak již dříve uvedlo vedení národního podniku, až dokončí rozvojové investice za dvě miliardy, chce Budvar modernizovat starší provozy, investovat do automatizace, zvažuje i novou linku na plechovky.

Zisk ani výsledky exportu za loňský rok Budvar zatím neuvedl. Kompletní ekonomické výsledky národní podnik zveřejní po ukončení auditu v závěru prvního pololetí letošního roku. Předloni vyvezl pivovar se 670 zaměstnanci rekordní objem piva. Do 76 zemí exportoval více než 990 000 hektolitrů piva.

(ici)

4. 2. 2019  (ici)