Souběžně monitorovaných náramkářů je už přes sto

Elektronické náramky aktuálně sledují pohyb více než stovky odsouzených a obviněných naráz. Hranici sta souběžně sledovaných klientů překročila Probační a mediační služba v minulém týdnu.

Celkově už náramky od zářijového zavedení do praxe nosilo nebo nosí 140 lidí, převážně domácí vězni. ČTK to sdělila mluvčí PMS Kristina Labohá. K pátku 8. února činil počet souběžně monitorovaných lidí 101. V domácím vězení jich bylo 90, u 11 dalších náramky nahradily pobyt ve vazbě.

Od zahájení monitoringu bylo do programu zařazeno celkem 125 odsouzených s trestem domácího vězení, 12 v rámci nahrazení vazby a tři lidé s povinností zdržovat se doma po podmíněném propuštění z vězení. »V porovnání se zeměmi, které zavedly elektronický monitorovací systém, nabíhá počet klientů hlídaných náramky v Česku rychle,« komentovala vývoj ředitelka PMS Andrea Matoušková.

Nejvíce monitorovaných lidí je setrvale na severu Čech a na jihu Moravy. Od září do konce loňského roku nahlásila elektronická zařízení pracovníkům v operačním středisku přes 1100 událostí, u nichž bylo potřeba prověřit, zda odsouzený porušil stanovený režim. Aktivně potom museli probační úředníci tento problém řešit zhruba ve čtvrtině případů, ostatní incidenty měly technicko-provozní povahu. Do konce roku pak PMS u sedmi domácích vězňů navrhla soudu přeměnu trestu na klasické odnětí svobody.

Náramky nejčastěji hlídají pachatele trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí (23 %). Následují neplatiči alimentů (13 %) a zloději (11 %). Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) při nedávných interpelacích ve Sněmovně uvedl, že za 280 náramků, monitorovací středisko a 410 kusů dalšího vybavení zařízení – komunikátorů nebo alkoholtesterů – zaplatilo ministerstvo izraelskému dodavateli 15,6 milionu korun. V první polovině příštího roku chce úřad dokoupit dalších 500 monitorovacích sad.

(ku)

10. 2. 2019  (ku)