Do Prahy přijede nobelista Vargas Llosa

Do České republiky poprvé zavítá nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Spolu s dalšími autory z Latinské Ameriky bude v květnu hostem festivalu Svět knihy Praha.

Na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu od 9. do 12. května na výstavišti v Holešovicích svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté.

Ve Španělsku žijící peruánský spisovatel, politik, novinář a esejista Mario Vargas Llosa patří k nejvýznačnějším současným autorům nejen v latinskoamerickém regionu. Nobelovu cenu obdržel v roce 2010.

»Více než patnáct let se snaží různí organizátoři či instituce v České republice pozvat nobelistu a světovou literární hvězdu, kterou je Mario Vargas Llosa. Vždy odmítl. O to větší máme radost, že souhlasil s naším pozváním a do Prahy v květnu přijede,« uvedl dramaturg festivalu Guillaume Basset.

Mario Vargas Llosa se narodil 28. března 1936 v Arequipě na jihu Peru. V Limě studoval práva a doktorát filozofie získal v Madridu. Velký ohlas měl už jeho první román Město a psi (1963), kde trochu autobiograficky popsal dospívání chlapců na vojenské škole Leoncia Prada, kam ho poslal jeho otec ve 14 letech. Ještě více ho proslavil Zelený dům z roku 1966. V tomto díle se mu podařilo popisem všední reality mistrně zachytit lidský úděl jako takový. Zážitek z antropologické expedice později promítl do románu Vypravěč (1987). V sedmdesátých letech se svými dalšími díly už stal literární celebritou a v druhém polovině dekády byl předsedou mezinárodního PEN klubu. V roce 1994 mu bylo též uděleno nejprestižnější ocenění španělsky psané literatury - Cervantesova cena.

Kromě literatury se Vargas Llosa proslavil i neúspěšnou kandidaturou na peruánského prezidenta v roce 1990, kdy oblíbeného literáta překvapivě porazil Alberto Fujimori. Po tomto neúspěšném politickém angažmá se vrátil ke svému původnímu řemeslu spisovatele.

(ste)

27. 2. 2019  (ste)