Kardinál Pell. Šest let za zneužívání

Australského kardinála George Pella (77) poslal australský soud na šest let do vězení za sexuální zneužití dvou chlapců z církevního sboru. Skutků se podle soudu dopustil v 90. letech v katedrále sv. Patrika v Melbourne.

Pell, který byl donedávna jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, je nejvýše postaveným katolickým duchovním odsouzeným za sexuální zneužívání. Obvinění odmítá a proti rozsudku se odvolal. Pellovi advokáti argumentují, že verdikt vychází pouze z výpovědi jedné oběti. Druhý muž, jenž byl podle obžaloby obětí kardinálova zneužívání, zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem. Odvoláním se soud začne zabývat 5. června.

Šokující arogance

Vatikán už dříve uvedl, že verdikt nebude komentovat, dokud neskončí odvolací proces. »Podle mého názoru se vaše chování vyznačovalo šokující arogancí,« prohlásil předsedající soudce australského státu Victoria Peter Kidd při více než hodinovém čtení rozsudku. Z verdiktu mj. vyplývá, že Pell má ve vězení, kam nastoupil minulý měsíc, zůstat nejméně tři roky a osm měsíců, než bude moci požádat o podmínečné propuštění.

Zneužil svou moc

Pellovi hrozilo až 50 let vězení. Soudce Kidd se pro nižší trest rozhodl i proto, že obžalovaný vedl »jinak bezúhonný život«. Kidd rovněž uvedl, že věří, že tato skutečnost a Pellův věk představují nulové riziko opakování trestné činnosti. Kidd zdůraznil, že kardinál byl odsouzen za skutky, z nichž byl usvědčen, a ne za hříchy katolické církve. Soudce ale také řekl, že Pell zneužil svou moc a neprojevil lítost. Kardinál u soudu nedával najevo žádné emoce. Když soudce četl rozsudek, stál tiše s rukama za zády.

Pell byl uznán vinným z toho, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 12 a 13 let. Nyní 34letý muž, jedna z obětí, soudu popsal, že Pell se v roce 1996 před ním a před druhým hochem obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu. Zneužitý muž verdikt přivítal, vyjádřil ale i neklid z toho, že rozsudek není konečný. »Vše je zastíněno nadcházejícím odvolacím procesem, do té doby nebudu klidný,« citoval muže jeho právní zástupce. Otec druhé oběti uvedl, že je rozsudkem zklamaný, ale je rád, že Pell je ve vězení.

Zasáhne Kongregace?

Pellův osud v rámci církve má nyní v rukou Kongregace pro nauku víry, vatikánská instituce dohlížející na dodržování katolické víry a mravů. Ta zahájila minulý měsíc vyšetřování, které může vést k propuštění Pella ze stavu duchovních. Pell by se tak stal nejvyšším duchovním a druhým kardinálem propuštěným z duchovenstva za téměř sto let. Minulý měsíc papež propustil ze stavu duchovních Američana Theodora McCarricka, obviněného rovněž ze sexuálního zneužití, který už loni rezignoval na post kardinála.

(ava, čtk)

14. 3. 2019  (ava, čtk)