Lesy dostaly další ránu

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) odhadl ztráty na zpeněžení dřeva zničeného orkánem Eberhard na přibližně půl miliardy korun.

Orkán ve státních lesích v neděli a v pondělí poničil asi milion metrů krychlových dřeva. Představuje to milion stromů, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Objem zničeného dřeva představuje přibližně osm procent z letos očekávaných celkových těžeb na úrovni 12,5 milionu metrů krychlových. Největší škody Lesy ČR evidují v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

»Nyní uvolňujeme lesní cesty a mapujeme rozsah škod. Předpokládám, že těžba potrvá do června, ale bude samozřejmě záležet na podmínkách v konkrétních oblastech,« uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Se zpracováním kalamitního dříví již lesníci začali. »Až upřesníme rozsah kalamity, rozhodneme i o případných žádostech o vyhlášení zákazu vstupu do lesů,« dodal.

V Moravskoslezském kraji lesníci Lesů ČR odhadli objem poničeného dřeva asi na 270 tisíc metrů krychlových. V Olomouckém kraji vítr zničil ve státních lesích přibližně 157 tisíc metrů krychlových dřeva a v Jihočeském téměř 138 tisíc metrů krychlových. »Většinou se zlomily nebo nalomily jednotlivé kmeny,« uvedla mluvčí.

Škody evidují i jiní vlastníci lesů v Česku. Arcibiskupské lesy a statky Olomouc odhadly objem poničeného dřeva na zhruba 40 tisíc metrů krychlových, nejvíce postiženy jsou církevní lesy na Jesenicku, a to hlavně v okolí Rejvízu. Lesy města Olomouce odhadly poničené dřevo v objemu 15 tisíc metrů krychlových.

Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě více zahltí trh se dřevem, který je v celé střední Evropě pod velkým tlakem dřeva z kůrovcové kalamity. Poničené dřevo je přitom třeba přednostně vytěžit, aby se příští rok nestalo zdrojem kůrovce.

(ng)

15. 3. 2019  (ng)