Klub ODS nechce Václava Klause ml.

Václav Klaus mladší by měl opustit poslanecký klub ODS. K odchodu ho vyzvali jeho straničtí kolegové ve Sněmovně. Jsou přesvědčeni o tom, že Klaus svým jednáním dlouhodobě stranu poškozuje. Klaus řekl, že výzvě nevyhoví a pokud bude vyloučen, obrátí se na voliče.

Poslanec v úterý přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanci ODS považují výrok za nepřijatelný a distancují se od něj. Klub ho však nemůže zbavit poslaneckého mandátu, ani ho vyloučit ze strany.

Podle Klause je v ODS skupina zasloužilých funkcionářů, kteří už stranu kdysi dovedli ve volbách z třiceti na šest procent. »Ti mě nenáviděli od prvního dne, co jsem tam vkročil, a teď se jim velice hodilo to možná příliš drakonické přirovnání ohledně ztráty suverenity českého parlamentu,« reagoval na kritiku svých kolegů. Nějaké výzvy k odchodu podle svých slov rozhodně nevyplní. »Já jsem kandidoval za ODS. ODS byla založena u nás v kuchyni a ctím původní hodnoty, jak byla ta strana založená. Já si počkám, až mě případně vyloučí, a pokud se tak stane, tak se obrátím k voličům,« doplnil. Poslanci ODS chtějí o Klausově setrvání v klubu dál jednat.

Klaus mladší příměr použil při projednávání nových pravidel ochrany soukromí – GDPR, která navazují na unijní nařízení o ochraně osobních údajů. Za vyjádření sklidil sérii kritických poznámek z řad poslanců ČSSD, KDU-ČSL, Pirátů nebo Starostů a nezávislých, kteří vyzývali Klause k omluvě. Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil. Klaus připustil, že jeho příměr byl možná drsný, označil ho však za platný.

Klub ODS řešil jiné Klausovy výroky také loni v srpnu. Syn exprezidenta a zakladatele ODS si v té době vysloužil kritiku mj. za článek, v němž zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu. Podle stranické kolegyně Jany Černochové v něm uváděl nepravdivé informace. Proti vlastní straně se tehdy Klaus postavil i oznámením, že ve volbách do Senátu podpoří spolupracovníka svého otce Ladislava Jakla, který kandidoval v Praze 2 s podporou SPD. Václav Klaus ml. stojí v čele sněmovního školského výboru. Petr Dolínek (ČSSD) tvrdí, že není možné, aby jako předseda výboru dále působil, proto chce navrhnout jeho odvolání, a to hned jako první bod jednání dolní komory.

(ku, jad)

15. 3. 2019  (ku, jad)