San Jose s Hertlem jsou ve finále Západní konference

I díky gólu a asistenci Tomáše Hertla porazili hokejisté San Jose v rozhodujícím utkání Colorado 3:2. Sérii vyhráli 4:3 a postoupili do finále Západní konference NHL, v němž narazí na St. Louis. Odchovanec pražské Slavie dal v letošním play off už devátý gól a vyrovnal se v čele tabulky střelců Loganu Couturemu. Oba zároveň vedou se čtrnácti body i produktivitu vyřazovací části.

[o]

Hertl, o kterého měli zájem čeští reprezentační trenéři na mistrovství světa, byl zvolen druhou hvězdou zápasu. K dispozici pro šampionát je naopak brankář Pavel Francouz, který plnil v Coloradu pozici trojky po vyřazení z play off AHL a už dříve přislíbil účast na Slovensku.

V sestavě San Jose se objevil po dvou týdnech kapitán Joe Pavelski, který utrpěl v sedmém utkání s Vegas po pádu na led zranění hlavy, a stal se hrdinou středečního zápasu. Lídr týmu se zasloužil v úvodní třetině o vedení 2:0. Nejprve otevřel skóre tečí střely Brenta Burnse, jemuž na modrou čáru přihrál Hertl. Poté Pavelski našel pasem od zadního mantinelu před brankou českého útočníka, který přidal druhý gól.

Colorado vstřelilo kontaktní branku sedm sekund před koncem první části, když Mikko Rantanen tečoval střelu Samuela Girardiho. Hosté ve druhé třetině dokonce vyrovnali, ale trefa Colina Wilsona neplatila, protože záběry u videa odhalily po DeBoerově trenérské výzvě ofsajd Gabriela Landeskoga.

San Jose vrátil dvoubrankový náskok ve 33. minutě Jonas Donskoi a zvýšit mohl ještě v závěru prostřední části Hertl. Český útočník se po hezké individuální akci ocitl sám před brankářem, ale jeho bekhendové zakončení vyrazil Philipp Grubauer maskou. Colorado po 51 sekundách třetí třetiny zápas zdramatizovalo, a i když soupeře poté zatlačilo, skóre se už nezměnilo.

Colorado zůstalo krok od finále Západní konference, kam se naposledy probojovalo v roce 2002. »Mířili jsme vysoko a zůstali jsme trošku za svým cílem. Chlapi ale každý den makali, aby naplnili naše očekávání. Byla to velmi dobrá série a soupeř byl většinu dnešního zápasu lepší. Zasloužili si vyhrát,« řekl kouč Jared Bednar.