Vyhlídky ekonomiky nejsou povzbudivé

Hrubý domácí produkt vzrostl v prvním čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 2,5 %.

»Hlavními faktory růstu HDP byla zahraniční poptávka a spotřeba domácností,« uvedli statistici. Pokračoval dynamický růst tvorby hrubého fixního kapitálu. »K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví,« uvedl mimo jiné ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zaměstnanost byla v 1. čtvrtletí o 0,5 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,4 %.

»V kontextu nijak oslnivých výsledků v klíčových evropských ekonomikách je tempo růstu české ekonomiky velmi dobrým výsledkem,« uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Dodal, že Německo vykázalo meziroční růst HDP o 0,7 %, Francie o 1,1 %, Itálie o 0,1 % a Rakousko o 1,4 %. »Vyhlídky do příštích čtvrtletí však nejsou příliš povzbudivé,« dodal.

V dalších čtvrtletích bude i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zpomalování meziročního růstu české ekonomiky pokračovat. »To bude dáno jak slabším růstem na zahraničních trzích, tak zpomalením růstu spotřeby domácností v tuzemské ekonomice,« uvedl.

Mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny v 1. čtvrtletí zrychlil na 0,4 z 0,2 % v závěru loňského roku, oznámil Eurostat. V celé Evropské unii podle něj růst HDP zrychlil na 0,5 % z 0,3 % v loňském 4. kvartálu. V meziročním srovnání se ekonomika eurozóny zvýšila o 1,2 % a v celé EU o 1,5 %.

(ici)

16. 5. 2019  (ici)