Japonsko je stále největším věřitelem

Japonsko loni zůstalo už 28. rokem za sebou největším věřitelem na světě. Objem čistých zahraničních aktiv Japonska se zvýšil o 3,7 procenta na 342 bilionů jenů (72,1 bilionu korun), což byla druhá nejvyšší hodnota v historii sledování.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo japonské ministerstvo financí. Údaj zahrnuje zahraniční aktiva ve vlastnictví vlády, podniků a jednotlivců. Rekordní byla tato hodnota v roce 2014, kdy činila 351 bil. jenů.

Čistá zahraniční aktiva Japonska jsou 1,3krát větší než aktiva Německa, které je druhým největším věřitelem. Hodnota aktiv Německa činila 2,35 bil. dolarů (54,2 bil. Kč). Třetí je Čína.

Hrubá hodnota zahraničních aktiv se zvýšila o půl procenta na rekordních 1,018 biliardy jenů (214,5 bil. Kč). Přispěly k tomu fúze a akvizice japonských firem a investice institucionálních investorů do zahraničních akcií a dluhopisů. Vnější dluh se pak poprvé za devět let snížil, a to o 1,1 % na 676 bil. jenů. Důvodem byl pokles cen japonských akcií v držení zahraničních investorů.

Přímé investice v USA vzrostly na rekordních 55,6 bil. jenů. Spojené státy se tak staly nejoblíbenější destinací a na celkových japonských přímých zahraničních investicích se podílely asi třetinou. Japonsko nyní čelí tlaku, aby zvýšilo investice v USA a podpořilo tam tvorbu pracovních míst, místo aby vyváželo do USA auta a další zboží.

Rekordní byly také přímé zahraniční investice Japonska v Číně. Dosáhly 13,66 bil. jenů.

(ici)

27. 5. 2019  (ici)