Jsem zvědav, jak se k tomu postaví

Tak vám nevím, v Praze lze zřejmě všechno. Nejsem Pražák, ale Prahu mám rád. To, co se tam ovšem v poslední době děje, mě klidným nenechává. Nemám na mysli ty neustálé demonstrace proti tomu a tomu nebo někomu či něčemu. V poslední době je módní demonstrovat za svobodu justice, jako by byla ohrožena. Prý proto, že ministryní se stala právnička Benešová, která má prý blízko k prezidentu Zemanovi. Sice si neumím představit, jak by to udělala, aby podle jejího přání rozhodovali soudci a jednali státní zástupci, ale zřejmě ti pravicoví demonstranti mají zkušenosti, když »jejich lidé« vládli tomuto resortu. Jen tak namátkou vzpomínám na ministra Němce, který propustil – a nikdo mě nepřesvědčí, že to bylo z čistého přátelství – katarského prince, kterému tady u nás se víc než zalíbily nezletilé.

[o]

Dnes jiný problém ukazuje na to, že v Praze si každý, kdo je na správné straně, může dělat, co chce. Ve středu sochař Váňa si se svým týmem jednoduše zabral kus Staroměstského náměstí, ohradil si ho a začal kopat. Prý tady bude znovu stát Mariánský sloup, který byl zničen v listopadu roku 1918 jako připomínka hanby českého národa a vítězství habsburské moci. To, že jde o poděkování za to, že město bylo zachráněno zásahem Matky Boží, lze namlouvat jen psychicky narušeným jedincům, i když se o to i církev nejsvatější snaží. Pan sochař má prý sice stavební povolení, které dostal víbůhproč, ale zastupitelstvo hlavního města svým rozhodnutím znovuvztyčení sloupu zastavilo. Nikdo navíc nevydal souhlas s kopáním uprostřed náměstí. A to, že by pan Váňa chtěl takto zabránit dalším protibabišovským demonstracím na Staroměstském, nikoli dodatečně prosadit souhlas s postavením sloupu, je pochopitelně nesmysl. Jde o to, prosadit své a moc úřední prostě nevzít na vědomí.

Jsem zvědav, jak se vedení města postaví k tomuto jasnému porušení zákonů. Jak budou potrestáni ti, co svévolně začali odstraňovat dlažbu na památném Staroměstském náměstí, protože jenom »ty, ty, ty« zřejmě nezastaví další svévolné akce.

Milan ŠPÁS

31. 5. 2019  Milan ŠPÁS