Slováci se zadlužují nejrychleji v EU

Tempo růstu zadlužování Slováků i díky regulačním opatřením slovenské centrální banky (NBS) poprvé od roku 2013 zpomalilo, růst úvěrů je ale v zemi stále nejrychlejší v celé Evropské unii.

Informoval o tom člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček. »Kromě samotných opatření národní banky k tomu (poklesu tempa růstu zadluženosti) přispělo nasycování trhu s úvěry. Naše domácnosti disponují nízkým objemem čistých finančních aktiv, která by mohla představovat jistou rezervu. Tento objem je nejnižší v EU,« řekl Dvořáček.

V průběhu dvou let se tempo růstu spotřebitelských úvěrů na Slovensku letos zmírnilo na 2,9 procenta z předloňských 13,2 %. U úvěrů na bydlení růst zvolnil méně.

Navzdory pomalejšímu zvyšování poskytnutých půjček domácnostem jejich zadluženost dosáhla nového maxima, a to 45 % výkonu slovenské ekonomiky. Za riziko považuje NBS kromě jiného skutečnost, že se zvyšuje zadlužení všech věkových kategorií obyvatel Slovenska.

NBS loni na začátku léta zavedla další opatření s cílem zmírnit nadměrnou zadluženost Slováků. Kromě omezení výše hypotečních úvěrů ve vztahu k hodnotě nemovitosti začal platit i limit na maximální celkový objem půjček dlužníka, a to až na výjimky na úrovni osminásobku jeho čistého ročního příjmu. Podle NBS zpřísňování podmínek poskytování úvěrů přispělo ke snížení rizikovosti nových půjček.

(ici)

4. 6. 2019  (ici)