Bojí se Kuby

Vláda kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa zpřísnila omezení pro občany USA cestující na Kubu. Pravidla se vztahují mj. i na některé formy rekreačních a studijních cest, píše agentura AP.

Ministerstvo financí USA oznámilo, že Spojené státy už nadále nebudou povolovat americkým občanům skupinové studijní a kulturní cesty známé jako »lidé lidem«. Tuto formu cesty na Kubu využívaly tisíce Američanů, a to ještě před prosincem 2014, kdy Spojené státy oficiálně obnovily formální vztahy s kubánskou socialistickou vládou.

Podle Cuba Educational Travel, jedné z největších cestovních kanceláří v USA, která se specializuje na cesty na Kubu, se většina Američanů na Kubu dosud dostávala právě prostřednictvím zmíněného programu.

[o]

Washington dále oznámil, že nebude udělovat povolení k cestám na Kubu ani soukromým či firemním letounům a plavidlům. Komerční lety podle AP zřejmě nová opatření neovlivní. Nadále budou také povolovány cesty akademikům a skupinám univerzitních studentů či novinářům. Pravidla se také nevztahují na cesty za účelem pracovních jednání, píše ČTK.

Rozhodnutí zpřísnit stávající opatření Spojené státy tendenčně zdůvodnily tím, že Kuba má údajně destabilizující roli na západní polokouli, což se mj. podle USA projevuje její podporou režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura Morose…

(rj)

5. 6. 2019  (rj)