Opakované útoky na Jakla jsou ohrožením svobody

Jako nepřijatelné ohrožení demokracie a svobody v ČR odsoudila Sněmovna útok na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla. Rozhodla o tom na návrh předsedy SPD Tomia Okamury.

Před týdnem po prvním útoku na Jakla přijali poslanci podobné stanovisko, v němž odmítli vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Jakl je názorově spřízněný s SPD. K důvodům prvního usnesení patřilo také napadení poslance opoziční TOP 09 Dominika Feriho, na kterého zaútočili před měsícem dva muži při ochutnávce vín v Boršicích na Uherskohradišťsku. Poslanec byl po napadení převezen s řeznou ranou na zádech do nemocnice.

Někdejší tajemník exprezidenta Václava Klause Jakl, který v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD, byl napaden předminulou sobotu v pražském metru. Opětovně podle svého tvrzení čelil fyzickému útoku minulou středu ve Zlíně. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poslancům řekl, že policie případ šetří a Jaklovi nabídla dočasnou ochranu. Zástupci SPD přesto obviňovali Hamáčka i policii z nečinnosti, sociální demokraté se proti tomu ohradili.

Podle předsedy ÚV KSČM, místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa by se měl případy zabývat sněmovní výbor pro bezpečnost. Uvedl, že většinou platí slova klasika – kdo seje vítr, sklízí bouři. A komunisté zažívají tu bouři proti sobě třicet let, přestože KSČM neudělala podle něj žádný čin, který by odporoval Ústavě ČR. Přesto když KDU-ČSL vykládá o tom, jak nešíří žádnou nenávist, neopomene si podle Filipa nikdy kopnout do KSČM, protože jim to vyhovuje politicky.

[o]

Filip připomněl jediné snížení útoků na KSČM, ke kterému došlo »po odporném útoku na Jiřího Svobodu, v době, kdy byl poslancem Federálního shromáždění a předsedou KSČM. Druhé povzdechnutí bylo ve chvíli, kdy zaútočili na Jiřího Dolejše a mnozí si pamatují, v jakém stavu přišel. A musel bych připomenout útoky, které jsme zažívali ať už s obrázky šibenic, nebo pistolí u hlavy. Přesto jsme nikdy nevyvolávali žádné jednání, které by tady bylo,« uvedl Filip. Vyslovil přesvědčení, že nové usnesení je možné, i když ne úplně nutné. »Ale zato je nutné, aby zasedl výbor pro bezpečnost a začal se tím vážně zabývat, vyslechl zprávu Policie ČR, v jakém stadiu je vyšetřování útoku na pana Jakla, vyslechl zprávu zpravodajských služeb, jak se šíří nenávist mezi lidmi, kdo je iniciátorem « zdůraznil šéf komunistů.

Poslanci SPD se během debaty dostali do sporu především s Piráty o to, kdo vyvolává v občanech nenávist. Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik informoval, že v úterý ráno čelil verbálnímu útoku u hlavní pošty v Praze. Neznámý muž mu podle jeho slov řekl: »Komunisto jeden, patříš na šibenici.« Politici by podle Kováčika neměli zavdávat příčiny k eskalaci politického sporu, který »různé vyšinuté kreatury mohou potom přetavit ve fyzický útok. A já osobně – jsem člověk velmi mírumilovný – odsuzuji všechny útoky fyzického charakteru i slovního charakteru. To nepatří mezi slušné lidi. A chceme-li, aby naše společnost někam šla, pojďme se zklidnit a pojďme po meritu věci,« dodal Kováčik.

(ku, jad)

6. 6. 2019  (ku, jad)