Vízum do USA? Skutečná operace Velký bratr

Téměř všichni žadatelé o víza do Spojených států budou muset na základě nových pravidel poskytnout tamním úřadům informace o svých uživatelských jménech na sociálních sítích, e-mailových adresách či telefonní čísla.

S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom minulý týden informovala agentura AP. Podle odhadu by se mohlo nové opatření dotknout ročně až 14,7 milionu lidí.

Americké úřady chtějí v budoucnu zjišťovat detailní informace o tom, jak se žadatelé o víza chovají na internetu a zejména na sociálních sítích jako jsou Facebook, Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube. Informace o svých účtech na těchto sítích spolu s e-mailovými adresami a telefonními čísly budou muset lidé udávat za posledních pět let!

[o]

Nové opatření by se mělo dotknout hlavně všech, kteří do Spojených států zamíří za prací či studiem. Výjimku dostanou pouze žadatelé o diplomatická a další úřední víza.

Dosud nyní požadované informace musely uvádět jen osoby, které podléhaly zvláštnímu prověřování, například lidé, kteří cestovali z oblastí ovládaných teroristickými organizacemi. Dosud do této kategorie spadalo podle ČTK zhruba 65 000 žadatelů o víza ročně.

Administrativa kontroverzního prezidenta Donalda Trumpa poprvé rozšíření seznamu informací požadovaných v žádostech o víza navrhla již v březnu loňského roku. Americká unie občanských práv (ACLU) už tehdy záměr kritizovala.

»Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíší online, nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky,« uvedla tehdy zástupkyně ACLU Hina Šamsiová. »Existuje tu také reálné nebezpečí, že scanování sociálních sítí nespravedlivě zasáhne zejména žadatele z muslimských zemí, kterým pak budou jejich žádosti diskriminačně zamítány,« dodala. A o to ostatně jde nejspíš…

(rom)

7. 6. 2019  (rom)