Změna ve vyšetřování

Vyšetřování vraždy vysoce postaveného úředníka místní správy v německé zemi Hesensku a člena vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho převzalo generální státní zastupitelství.

K důvodu předání případu, který dosud vyšetřovala zvláštní komise pod vedením hesenského kriminálního úřadu a státního zastupitelství, se mluvčí nevyjádřila. Média ale naznačují, že je to kvůli možnému politickému pozadí, byť motiv zločinu zatím jasný není.

Generální státní zastupitelství se sídlem v Karlsruhe má na starosti mimo jiné trestné činy spojené s terorismem. Vyšetřování vedené proti jednotlivcům ale přebírá, když míra porušení zákonů a dopad zločinu jsou mimořádně závažné.

Speciální jednotka německé policie v noci na sobotu zatkla 45letého muže, který je z vraždy 56letého Lübckeho důvodně podezřelý. Média s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů informovala, že se jedná o člověka, který byl přinejmenším v minulosti spojený s extrémně pravicovou scénou. Lübcke byl přitom označován za proimigračního politika. Státní zastupitelství v Kasselu v neděli sdělilo, že zatčení podezřelého bylo nařízeno na základě stop DNA.

Zločin, který přitáhl velkou pozornost médií, byl spáchán v noci na neděli 2. června. Již mrtvého Lübckeho našel jeden z příbuzných na terase jeho domu nedaleko Kasselu. Politik zemřel na následky střelné rány na hlavě.

(čtk)

18. 6. 2019  (čtk)